Osman Kavala: Artık ben onlar adına utanıyorum

Gezi davasından beraat etmesinin ardından 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturmada tutuklanan iş insanı Osman Kavala, 9 Mart’ta bu kez "casusluk" suçlamasıyla üçüncü kez tutuklandı. Gece kitap okuduğu sırada apar topar mahkemeye çıkarıldığını söyleyen Kavala, "Beraat ediyorum, cezaevinden çıkmayayım diye acil başka bir dosya. O düşüyor bu sefer üçüncü dosya! Bu yaşananlardan artık ben onlar adına utanıyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Gezi Parkı davasından beraat etmesinin ardından 19 Şubat tarihinde "Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs etme" suçlamasıyla yeniden tutuklanan iş insanı Osman Kavala, "siyasal ve askeri casusluk" suçlamasıyla bir kez daha tutuklandı.

Kavala bu süreçte yaşadıklarını Silivri Cezaevi’nde kendisini ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakıözer’e anlattı. Gece 21.00’de apar topar ifade vermeye götürüldüğünü söyleyen Kavala hakkındaki tutuklama kararlarına ilişkin, "Bugüne kadar tutukluluğum hukuksuzdu. Şimdi artık yasalara da aykırı. Hukuk devleti açısından ürkütücü” dedi.

APAR TOPAR HAKİM KARŞISINA ÇIKARDILAR’

“Casusluk” suçlamasıyla 9 Mart’ta akşam saatlerinde Silivri Cezaevi’nden mahkemeye götürülen Kavala yaşadıklarına ilişkin, "Gece 9’da koğuşta kitap okuyordum. Gelip infaz memurları aldılar. Ben de ne olduğunu anlamadım. Apar topar SEGBİS ile hakim karşısına çıkardılar. Bu sefer de casusluk iddiası! Böylece iki buçuk yılda üçüncü kez tutuklanmış oldum. Ama casus olabilmem için devletin sırlarını vs. bilebilmem ya da bilebilecek pozisyonda olmam lazım" dedi.

Kavala gece saatlerinde hakim karşısına çıkarılmasına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı: "AİHM’in kararını uygulamadı’ gözükmemek için bu zorlama yolu seçtiler. Çünkü AİHM, iki yıl önce yaptığımız başvuruyu karar bağlarken hem Gezi’nin organizatörü olduğum hem de 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğum iddiaları ile ilişkilendirme girişimlerini değerlendirmiş ve hak ihlaline karar vermişti. 10 Aralık’taki karardan bu yana derhal tahliye edilmem gerekiyordu. Tutukluluğumun devamı için AİHM’in karar verdiği iddialar dışında bir suç maddesi gerekiyordu. O yüzden bu üçüncü casusuluk suçlamasını icat ederek AİHM engelini aşmış olacaklarını düşünüyorlar. Çünkü tam da o gün Adalet Bakanlığı’nın neden tahliye edilmediğim konusunda AİHM’e yanıt yazması gerekiyordu."

‘İKİ YIL ŞARTI NEDENİYLE TAHLİYEM ZORUNLUYDU’

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin suçlamayla ilgili iddianamenin, aradan geçen iki yıla rağmen hazırlanmadığını ve Yargı Reformu paketi kapsamına girdiğini ifade eden Kavala sözlerini şöyle sürdürdü: "Gezi’den beraat edince ikinci tutuklandığım 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin suçlama ile ilgili iddianame aradan geçen iki yıla rağmen hâlâ hazırlanmadığı için geçen yıl çıkarılan Yargı Reformu kapsamına girmişti. Yani iki yıl iddianame hazırlanmaması nedeniyle tahliyem zorunluydu. Nitekim bu gerekçeyle ben Gezi davasından beraat etmeden o dosyadan tahliye kararı da çıkmıştı. Ama Gezi davasında beraat çıkınca, apar topar beni o iddia ile yeniden tutuklamışlardı. Ama yargı reformunda getirilen iki yıl şartı nedeniyle tutabilme şansları yoktu. Çünkü yargı reformundaki madde açıktı. Yapılan açık seçik hak ihlaliydi. Resmi itirazımız vardı. Onun da kararını vermeleri için son günleriydi. Sanırım bu yüzden gecenin bir vakti apar topar hakim karşısına çıkarıldım."

'BİR KEZ DAHİ İFADEM ALINMADI'

Yargı Reformu’nun ve AİHM kararının uygulanmasının yerine bu kararların "etrafından dolaşıldığını" ifade eden Kavala, "Tutukluluğumun devamını sağlamak için manevra yapıyorlar. Ama bu yapılan kanunsuzdur. Yasaların, reformun AİHM sözleşmesinin lafzına yani ruhuna da aykırı bir durum. Bugüne kadar tutukluluğum hukuksuzdu. Şimdi artık yasalara da aykırı" diye konuştu.

866 günlük cezaevi süresi boyunca üç kez tutukluluk yaşadığını söyleyen Kavala, "Bu iki buçuk yıllık süreçte üç kez tutuklanmam esnasında bir kez dahi savcı yüzü görmedim. Bir kez dahi ifadem alınmadı. Böyle adil yargılama mı olur? Beraat ediyorum, cezaevinden çıkmayayım diye acil başka bir dosya. O düşüyor bu sefer üçüncü dosya! Bana yaşatılanlar hukuk devleti açısından ürkütücü. Kamu görevlilerinin bu şekilde hareket etmesi hepimiz için ürkütücü. Bu yaşananlardan artık ben onlar adına utanıyorum" dedi.

‘KAVALA BİR AN ÖNCE SERBEST KALMALI’

Ziyaretin ardından Kavala’nın tutukluluğuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Milletvekili Utku Çakırözer ise, "Osman Kavala iki yıl dört ay içinde üç kez tutuklandı bir kez tahliye edildi. Bir kez de beraat etti. Hâlâ içeride. Pes doğrusu! Hukuk devleti standartlarına kesinlikle uymamaktadır. Yargının tarafsızlığını nasıl yitirdiğini Kavala’nın tutukluluğu turnusol kağıdı gibi gösteriyor. İktidarın tutukluluğu devam ettirme azmi var ve bunu tüm hakları ihlal ederek yapıyor. Bu, iktidarın hesaplaşma çabasıdır ve bu hesaplaşmayı kişiselleştirmesidir. Kavala bir an önce serbest kalmalıdır" dedi.