Yazar Halil Gündoğan'a İsviçre'de kötü muamele

İsviçre'de bir mülteci kampındaki baskılara karşı ses çıkaran 60 yaşındaki yazar Halil Gündoğan, mültecilerin geri gönderildiği başka bir kampa sürgün edildi. Gazeteci, yazar ve sanatçılar baskıların son bulması için çağrı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yazar Halil Gündoğan’a İsviçre'deki iltica kampında uygulanan baskıya son verilmesi için çok sayıda gazeteci, yazar ve sanatçı çağrı yaptı. Türkiye’de 30 yıl hapiste tutulan, PEN Yazarlar Derneği üyesi Halil Gündoğan, geçtiğimiz Şubat ayında "Uyulması zorunlu" ikazı ve "Yeni Yaşam Sistemi" başlığıyla kamp yaşamını düzenleyen uygulamalara itiraz ettiği gerekçesiyle zor kullanılarak geri gönderme merkezine nakledildi.

Zorla sürgün öncesinde Gündoğan kampta yaşayan mültecilerin çoğunluğu ile birlikte yeni uygulamanın demokratik bir şekilde tartışılmadığı ve özünde insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu, kışla yaşamına benzer içerik taşıdığı gerekçesiyle kamp yönetimine bir dilekçeyle başvuruda bulunup koşulların düzeltilmesini talep ettiler.

Mülteciler kendilerine dayatılan çalışma programının entegrasyon için bir fayda sağlamadığını, kendilerine bir beceri kazandırmadığını ifade ederek, dayatılan düzenlemenin tersine, kendilerinin toplumsal yaşama, siyasi, kültürel etkinliklere katılmalarını sınırlamak veya engellemek amaçlı olduğunu, iş bulup çalışma imkanlarını ortadan kaldırdığını belirtti. Mülteciler ayrıca ucuz iş gücü olarak kullanılmak ve sömürülmek istendiklerini paylaşmışlardı. Kamp yönetimi ise mültecilerin sabah 08.30 – 16.30 arası saatlerini iradeleri dışında, kendilerinin kararlaştırdığı bir programla belirleyen yeni uygulamanın “merkezi” olduğunu İsviçre toplum yaşamına ve devlet nizamına uyum sağlamak amacını taşıdığını ileri sürmüştü.

Bu gelişmelerin ardından yetkililer, 'elebaşı' olarak gördükleri Halil Gündoğan üzerinde baskı uyguladı. Gündoğan’ın avukat talepleri karşılanmamış ayrıca resmi bir bina yerine sivil bir binada, özel bir daireye götürüldü. Kendisini “Kanton emniyetinden polis memuru” olarak tanıtan bir görevli ve bir tercüman eşliğinde geçmiş siyasi faaliyetleri kapsamında sorgulanmak istenen Gündoğan avukatsız ifade vermeyeceğini belirterek konuşma taleplerini reddetti.

'NEDEN DİĞER MÜLTECİLERİ ETKİLEDİN?'

Bunun üzerine kampa dönen Gündoğan kamp müdürüne yaptığının yasal olmadığını belirterek tepki gösterdi. Sonraki günlerde tekrar yönetime çağrılan Gündoğan’dan 'neden diğer mültecileri etkiledin?' diye soruldu. Sorunların çözümü için mücadele eden Gündoğan, kasıtlı olarak hedef gösterildiğini ve ırkçı uygulamalara maruz kaldığını anlattı.

Kamp yönetimi birkaç gün önce Gündoğan’a başka bir kampa sürgün kararını imzalatmak istedi ancak Gündoğan belgeyi imzalamayı reddetti. Bunun üzerine Gündoğan kampa gelen polis ekipleri tarafından elleri kelepçelenerek kamptan çıkarıldı.

ELLERİ KELEPÇELENEREK SÜRGÜN EDİLDİ

İki buçuk saat karakolda tutulan Gündoğan yine elleri kelepçeli bir şekilde arka bölümünde tek kişilik hücresi olan bir polis aracına bindirilip, bir buçuk saatlik bir yolculuğun ardından başka bir kampa götürüldü.

Gazeteci, yazar ve çok sayıda sanatçı Gündoğan'a yapılan bu uygulamalara tepki göstererek, "İsviçre gibi demokrasi ve hukuk devleti iddiasındaki bir ülkenin kamplarında neler oluyor sorusuna yanıt bulmakta zorlanmaktayız. Uzun yıllar hapiste tutulmuş 60 yaşında bir yazarın maruz kaldığı polisiye uygulamaların kabul edilir ve yasal olmadığını düşünüyoruz. St. Gallen Kantonu’na bağlı Vilters Kasabası’nda “Ausreise und Nothilfezentrum Sonnenberg” kampında tutulan Halil Gündoğan’a yönelik keyfi ve anti demokratik uygulamaların son bulmasını talep ediyor ve Halil Gündoğan ile dayanışma içinde olduğumuzu beyan ediyoruz" dedi.

Gündoğan için imza metnine imza atan sivil toplum kuruluşları, sanatçı ve gazetecilerin isimleri şöyle:

Nevin Kamilağaoğlu (AABK- Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Genel Başkanı)

Hüseyin Mat (AABK- Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Genel Başkanı)

Metin Bozdağ (FDG-Avrupa Dersim Dernekleri Genel Başkanı)

Tuncay Yılmaz (SYKP -Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Kurucu Eş Genel Başkanı)

Ali Ertan Toprak (BAGIV-Präsident der Bundesarbeitsgemeinschaft der

Immigrantenverbände in Deutschland

Erdal Kılıçkaya (AABK-Avrupa Alevi Konfederasyonu Genel Sekreteri)

Zeynep Çalışkan (ATİK - Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu Eşbaşkanı)

Süleyman Gürcan (ATİK - Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu Eşbaşkanı)

Hıdır Uludağ (ADHK- Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu Başkanı)

Sakine Türkmen (İHDD- İnsan Hakları ve Dayanışma Derneği_İsviçre)

Ali Şimşek (CDK-S- Civara Demokratik a Kürdistaniyen- Swistre)

Celal Başlangıç (ArtıTV Genel Yayın Yönetmeni)

Mahmut Akgül (YOL TV Genel Yayın Yönetmeni)

Şiar Munzur (CAN TV Genel Koordinatörü)

Osman Okkan (KulturForumTurkeiDeutcland)

Ertuğrul Kürkçü (HDP Halkların Demokratik Partisi Onursal Başkanı, AKPM Avrupa

Konseyi Parlamenter Meclisi Onursal Üyesi)

Hatip Dicle (Kürt Politikacı)

Nursel Aydoğan (HDP Halkların Demokratik Partisi 24,25, 26 dönem Milletvekili)

Doğan Özgüden (Gazeteci)

İnci Tuğsavul (Gazeteci)

Ragıp Zarakoğlu (Gazeteci, Yazar)

Ragıp Duran (Gazeteci, Yazar)

Hayko Bağdat (Gazeteci, Yazar)

Erk Acarer (Gazeteci)

Ahmet Nesin (Gazeteci)

Ayşe Yıldırım (Gazeteci)

Koray Düzgören (Gazeteci)

Yücel Özdemir (Gazeteci)

Adil Yiğit (Gazeteci)

Nezahat Gündoğan (Yönetmen)

Hakan Gürer (Yönetmen)

İsmail Çoban (Ressam)

Maviş Güneşer (Sanatçı)

Kemal Kahraman (Sanatçı)

Mikail Aslan (Sanatçı)

Ferhat Tunç (Sanatçı)

Sema Kılıçkaya (Yazar)

Doğan Akhanlı (Yazar)

Haydar Karataş (Yazar)

Kemal Yalçın (Araştırmacı-Yazar)

İmran Ayata (Yazar)

Fazıl Ahmet Tamer (Avukat)

Hasan Anlar (Avukat)

Nihat Halis (Migrationsfachperson – Schweiz)

Kazım Gündoğan (Araştırmacı-Yazar)