Diyarbakır'da dezenfekte konusunda farklı açıklamalar

Kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin, korona virüsüne karşı Kuran kurslarında dezenfekte çalışmaları başlatırken, Meryem Ana Kilisesi ile kentin tek cemevininde herhangi bir çalışma yapmadığı belirtildi. Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi'nin Papazı Yusuf Akbulut ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, duruma tepki gösterdi. Ayrımcılık suçlamasına reddeden kayyım Hasan Basri Güzeloğlu, "Kilise ve cemevinde dezenfekte çoktan yapılmıştı" dedi.
Belediyeye bağlı ekipler sadece camilerde çalışma yaptı.

DUVAR Kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, korona virüsüne karşı cami ve cemaatlere ait Kuran kurslarında dezenfekte çalışmaları başlatırken, Meryem Ana Kilisesi ile kentin tek cemevini dezenfekte etmediği belirtildi. Diyarbakır Valisi ve kayyım Hasan Basri Güzeloğlu ise Twitter hesabından kilise ve cemevinde dezenfekte işlemi yapıldığına dair fotoğraflar paylaştı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Lezgin Akdeniz’in haberine göre kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, korona virüsüne karşı camiler ve cemaatlere bağlı kuran kurslarında dezenfekte çalışması başlattı. Belediye, kentte bulunan kilise ve tek cemevini ise es geçti. Dezenfekte çalışmaları yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği ve ibadetlerin yapıldığı Meryem Ana Kilisesi’nde yapılmadı.

‘VAKANIN YAYILMASINDAN ENDİŞELİYİZ’

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi’nin Papazı Yusuf Akbulut, camilerin dezenfekte edildiğini, ancak aynı işlemin kilisede yapılması için herhangi bir çalışmanın yapılmadığını söyledi. Kilisede ibadetlerini ertelemediklerini belirten Akbulut, virüsten dolayı kaygılı olduklarını kaydetti.

Akbulut, kilisenin Diyarbakır’ın en eski tarihi yapılarından birisi olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin sık ziyaret ettiğini hatırlatarak, bunun da olası bir vakanın yayılmasından endişe etmelerine neden olduğunu belirtti. Talep etmelerine rağmen geri dönüş olmadığını söyleyen Akbulut, kilisenin bir an önce dezenfekte edilmesi gerektiğini dile getirdi.

‘DİĞER İNANÇLAR İÇİN HASSASİYET YOK’

Yine Diyarbakır Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde de dezenfekte çalışması yapılmadı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, Diyarbakır’da kamuda ve sosyal yaşamın toplu yerlerinde önlemlerin alındığından haberleri olduğunu, ancak bunun inanç merkezlerini kapsamadığını aktardı.

Cami imamlarının herhangi bir talebi olmadan buralarda çalışmalar yapılmasına rağmen diğer inanç mekanlarda bu hassasiyetin gösterilmediğini vurgulayan Koluman, cemevinin dezenfekte edilmesi için belediyeye başvuru yapacaklarını ifade etti.

GÜZELOĞLU: KİLİSE VE CEMEVİNDE DEZENFEKTE ÇOKTAN YAPILDI

Haberin ardından Diyarbakır Valisi ve kayyım Hasan Basri Güzeloğlu, Twitter hesabından açıklama yaptı.

Kilise ve cemevinde dezenfekte işlemleri yapıldığını belirten Güzeloğlu, paylaşımında “Ülkemiz için temel bir tehdit olan Corona Virüsüne karşı il genelinde başlayan ve toplu yaşam alanlarını kapsayan dezenfekte işlemleri devam ederken; Yalan ve kasıtlı haberi yapanlar utanmayacaklar mı? Onlar yalan haberi geçerken Kilise ve Cemevinde dezenfekte çoktan yapılmıştı” ifadelerine yer verdi.

Güzeloğlu, tweet’inde dezenfekte çalışmalarına ait fotoğraflara da yer verdi. (HABER MERKEZİ)