Newroz’da ulusal birlik vurgusu

Kürt siyasi partileri ve hareketleri, Newroz’un startını Diyarbakır’da verdi. “Birlik, adalet, demokrasi ve özgürlük için” başlıklı Newroz çağrısında, “Her zamankinden daha fazla özgürlüğe yakınız” denilerek, ulusal birlik ruhuyla herkes kutlama meydanlarına davet edildi. 

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - Bu yıl Kürtçe “Ji bo azadî, yekîtî, demokrasî, Türkçe ise “Demokrasi, adalet, özgürlük için” şiarıyla kutlanacak Newroz Bayramı’nın startı, Diyarbakır’da verildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Azadî Partisi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP) ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP-Bakur) eş genel başkanları, eş sözcüleri ve genel başkanları ile HDP milletvekillerinin katılımıyla Sur’daki bir otelde basın toplantısı düzenlendi. Toplantının yapıldığı salona, “Ruhê Newrozê yekîtiya neteweyî” ve “Ji bo azadî, yekîtî, demokrasî werin Newrozê” yazılı pankart asıldı.

'NEWROZ DİRENMENİN VE ARINMANIN SEMBOLÜ'

Ortak hazırlanan Nevwroz metninin Türkçesini DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Kürtçesini ise PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç okudu. “Demokrasi, adalet ve özgürlük için Newroz’a” başlıklı ortak metin şöyle:

“Kürdistan coğrafyası, binlerce yıldır bütün savaş, kıyım ve göçlere rağmen bereketli toprakları sayesinde halklara, inançlara ve kültürlere ev sahipliği yapmış kadim bir coğrafyadır. Bu coğrafyanın en kadim halklarından biri olan Kürt halkı, asırlardır komşu halklarla barış içinde yaşamasını bilmiş, kimsenin diline, kültürüne, toprağına göz dikmemiş ve yaşamını onurlu bir şekilde sürdürmüştür.

Bu toprakların tarihinin bir tarafında zulüm ve kıyımlar öbür tarafında zulme karşı bir direniş geleneği vardır. Kürt milleti zalime karşı direnişte bu toprakların öncü güçlerinden biri olmuş, bin yıllardan beridir zalim Dehak’lara karşı direnen binlerce Kawa’yı bağrından çıkarmıştır.

Kürt halkı bin yıllardan bu yana direnişi yeniden büyütmek için her yıl Mart ayının 21’ini baharın, yeniden doğuşun, yenilenmenin, direnişin ve umudun bayramı olarak kutlamaktadır. Newroz ateşi, binlerce yıldır Kürt halkı için hem direnmenin hem de arınmanın sembolü haline gelmiştir.

Savaşlara, ölümlere, zulüm, baskı, inkâr, imha ve tutuklamalara karşı bu yıl Kürt Milleti yeniden barışın, kardeşliğin, özgürlük ve eşitliğin sesi ve soluğu olmak için meydanlara, sokaklara ve alanlara inecek. Kendi taleplerini ve nasıl bir yaşam kurmak istediğini ve mücadele kararlılığını yeniden dünyaya duyuracak ve milyonlarca kişinin aynı anda etrafında halaya durduğu Newroz ateşini harlayacak ve gürleştirecek. Amed’ten Mahabad’a, Hewlêr’den Kobanê’ye kadar Kürtler komşu halklarla birlikte dayatılan tekçiliğe karşı eşitliğin, özgürlüğün ve çok sesliliğin imkansız olmadığını yeniden haykıracak.

'SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR'

Bu yıl yine savaşın, yoksulluğun, çözümsüzlüğün gölgesinde Newroz’u kutluyoruz. Tarihsel zulme ve eşitsizliğe bir itiraz olarak doğan Newroz’un ruhu ile bizlere dayatılan savaşa, adaletsizliğe ve inkar politikalarına karşı bugün de söyleyecek sözümüz var.

Milyonların alanlara ineceği Newroz’da; Kürt halkının siyasal taleplerinin küresel savaş baronlarının pazarlık meselesi olmadığını, onurlu bir barışın, eşit ve özgür bir yaşamın kurulması için hayatın her alanını örgütleyeceğimizi,  bizlere dayatılan köle efendi karşıtlığını asla kabul etmediğimizi haykırarak bu konuda uluslararası kamuoyunu ve dostlarımızı dayanışmaya çağıracağız.

Ortadoğu’da sürekli derinleştirilmeye çalışılan hegemonya savaşlarına karşı dünya halklarını Ortadoğu Barışı için sesini yükseltmeye çağıracağız.

Tüm cezaevlerinde haksız ve hukuksuz bir şekilde rehin tutulan yine 21 yıldır ağır tecrit koşulları altında olan Sayın Abdullah Öcalan’ın ve başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm siyasi tutsakların bir an önce özgürlüğüne kavuşması için haykıracağız.

Bu gün direnişleriyle bizlere güç veren ve bizlere direnmeyi öğreten kadınların özgür ve eşit bir yaşam kurma talebini kadın, genç, yaşlı hep birlikte haykıracağız.

Yaşam alanlarımızda oluşan doğamızın ve çevremizin tahribatlara, yıkımlara, sularımızın, derelerimizin, ormanlarımızın ve kentlerimizin metalaşmasına karşı dur diyeceğiz.

Açlıktan insanların intihar etmediği, eşit ve insanca bir yaşamın tesis edildiği sömürünün olmadığı bir dünya talebimizi yeniden haykıracağız.

Demokratik siyasetin önündeki engellerin kaldırılması başta olmak üzere, eşit, özgür ve adil bir yönetim talebimizi yeniden haykıracağız.

2020 Newroz’u, Kürt halkının demokratik ve siyasal taleplerini, büyük bir coşku ve moral ile haykıracağı bir platform olacaktır. Başta halkımız olmak üzere, tüm dostlarımızı, demokratik kitle örgütlerini, kadın, gençlik, doğa ve çevre örgütlerini büyük bir coşku ile 2020 Newroz’nu birlikte kutlamaya davet ediyoruz.

Her zamankinden daha fazla özgürlüğe yakınız! Ve inancımız, kararlılığımız, umudumuz her zamankinden daha güçlüdür. Ulusal birlik ruhu ile onurlu bir barışa doğru... Bizler kazanacağız, mutlaka kazanacağız…”

(DUVAR)