Gergerlioğlu sınır kapısında: Ağır yaralılar var

TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Pazarkule Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulunuyor. Komisyon üyesi HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, inceleme çalışmalarını sürdürürken bir mültecinin gözleri önünde ağır yaralandığını söyledi. Gergerlioğlu'nun bu açıklamasının ardından Edirne Valiliği, Yunanistan tarafından açılan ateş sonuçu bir kişinin öldüğünü 5 kişinin yaralandığını açıkladı. Sınır kapısında ne oluyor, mültecilerin durumu ne, kaç kişi yaralandı, kaç mülteci öldü? Gergerlioğlu izlenimlerini anlattı...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu binlerce mültecinin bulunduğu Pazarkule Sınır Kapısı'nde incelemelerde bulunuyor. Komisyon üyesi HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, inceleme yaptıkları sırada Yunanistan güvenlik güçlerinin mültecilere ateş açtığını söyledi. Gergerlioğlu bir kişinin göğsünden yaralandığını söyleyerek, "Burada tam bir rezalet yaşanıyor" dedi. Gergerlioğlu'nun Gazete Duvar'a yaptığı bu açıklamanın ardından Edirne Valiliği 1 kişinin öldüğünü 5 kişinin yaralandığını açıkladı.

Edirne'de milletvekilleri inceleme yaparken mültecilere ateş açıldı: Bir ölüEdirne'de milletvekilleri inceleme yaparken mültecilere ateş açıldı: Bir ölü

'GÖRÜNTÜLER KARŞISINDA ŞOK OLDUK'

Gergerlioğlu izlenimlerini anlatırken, "Görüntüler karşısında şok olduk" diyerek şunları söyledi: "Buraya ilk geldiğimizde bize brifing verildi. Bu brifingde verilen açıklamalar resmi açıklamalar. Çok makbul açıklamalar değil. Resmi açıklamalardaki hileleri maalesef bilen insanlarız. Buraya ilk geldiğimizde Edirne Valiliği ile görüştük. Valilik bize 130 bin kişinin Yunanistan tarafına geçtiğini iletti. Valiliğe ısrarla bu 130 bini nasıl saydınız diye sordum. Ama tatmin edici hiçbir açıklama yok. Buraya geldiğimizde Meriç Nehri üzerinde çok dehşet verici görüntüler gördük. Beton zemin üzerinden yürüyerek giden insanlar var. Birinin ayağı kaysa suya düşecek. Pazarkule'ye geldiğimizde insanlar üzerinden net bir şantaj yapıldığını gördük. Yunanistan polisi ağır baskı yapmasına rağmen Türk tarafı 'gitmeyin, geri dönün' demiyor. Sadece seyrediyorlar. Burada tam bir rezalet yaşanıyor. Bu olacak iş değil. "

'MÜLTECİLER 3 ÖLÜ OLDUĞUNU SÖYLEDİ'

Yunanistan polisinin sürekli biber gazı sıktığını belirten Gergerlioğlu şöyle devam etti: "Burada bir geçiş yok. '190 Km.'lik bir nehir hattı var, mülteciler oradan geçiyorlar' dediler. 130 bin kişi oradan geçse dehşet görüntüler ortaya çıkar. Bu sayıyı ciddiyetsiz olarak görüyorum. Buradaki sivil toplum kuruluşlarıyla da görüştüm. 130 bin rakamı gerçeği yansıtmıyor. Yunanistan tarafı sürekli biber gazı kullanıyor. Bu biber gazından dolayı insanlar sürekli yaralanıyor. Gözlerimizin önünde ağır yaralananlar oldu. Göğsünden ve bacaklarından yaralanmış kişiler gözümüzün önünden götürüldü. Mülteciler burada 3 ölü olduğunu söylüyor ama yetkililer 6 yaralı olduğunu anlatıyor. Çelişkili rakamlar var. Benim izlenimlerime göre kendileri bile yapmış olduğu açıklamaya inanmıyor."

Yaralanan mültecileri arkadaşları ambulanslara taşıdı. (FOTOĞRAF/AA)

Yunanistan'a geçmeye çalışan mültecilerin kötü koşullar altında olduğunu aktaran Gergerlioğlu şöyle devam etti: "İnsanlar bu soğukta açıkta uyuyor. Valiliğe, 'İnsanlara çadır verdiniz mi?' diye soruyoruz. 'Hayır' yanıtını veriyor. Kadınlar, çocuklar... Herkes perişan halde. Gerçek mermiler kullanılıyor."

'AĞIR BİR HAK İHLALİ YAŞANIYOR'

Gergerlioğlu,  TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu'nun buradaki çalışmaları hakkında ise, "Komisyon Başkanı mültecilerle temas kurmamıza imkan vermiyor. Sanki biz buraya gezintiye gelmişiz. Biz burada insanlarla konuşmaya gelmişiz ama hadi hadi diyerek hemen basın açıklaması yapalım diyorlar. Sadece karşı tarafın yaptığı hak ihlalleri üzerine yoğunlaşılıyor. Yetkililer diyor ki, 'karşı tarafın mültecileri alması lazım.' Ama almıyor işte. Yasal tartışması ayrı bir konu burada ağır bir insan hakkı ihlali yaşanıyor" dedi.

İncelemelere devam ederken Yunanistan tarafından gerçek mermiler kullanıldığını, kendilerinin de tehlike atlattıklarını aktaran Gergerlioğlu son olarak şöyle devam etti: "Burası çok sıkıntılı, az evvel gerçek mermiyle ağır yaralanan göçmenler oldu, biz de tehlike altındaydık. Meclis Başkanı bizi arayarak geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, 'Tehlikeli alana girdiniz, gerçek mermiler kullanılıyor' dedi. Göğsünden ağır yaralanan mülteciler var."