Af Örgütü: Siyasi oyunun bedelini mülteciler ödememeli

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'nin mültecilere Avrupa'ya gitmeleri için sınırlarını açma kararını, "Sığınma arayan insanların ölümcül bir siyasi oyunda bir kez daha pazarlık kozu olarak kullanılması" olduğunu açıkladı. Örgüt AB ülkelerine, sınırda mültecilerin geçişlerine izin verilmesi çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uluslararası Af Örgütü, İdlib’de Türk askerlerine yönelik saldırı sonrası, Türkiye’deki mültecilerin Avrupa’ya gidişlerinin engellenmemesi kararının ardından yaşanan göç hareketliliğiyle ilgili bir açıklama yayınladı. Uluslararası Af Örgütü Araştırma Direktör Yardımcısı Massimo Moratti açıklamada şunları söyledi:

ÖLÜMCÜL BİR SİYASİ OYUN: Şu anda Türkiye'nin AB ile kara ve deniz sınırlarında gördüğümüz şey, AB-Türkiye anlaşmasının öngörülebilir bir sonucu olarak, sığınma arayan insanların ölümcül bir siyasi oyunda bir kez daha pazarlık kozu olarak kullanılmasıdır.

AB ÇOK DAHA FAZLA ŞEY YAPMALI: Avrupa Birliği üyesi ülkelerin hem mali destek yoluyla hem de Avrupa'ya güvenli geçiş yolları sağlayarak Türkiye'ye gelen mültecilerin sorumluluğunu paylaşmak için çok daha fazla şey yapmaları gerekiyor. Yunanistan ve Bulgaristan, koruma talebinde bulunan insanların topraklarına erişimini sağlamalı ve sınır muhafızları sınırda toplananlar insanlara aşırı güç kullanmaktan kaçınmalıdır. Geçerli seyahat belgelerine sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, resmi sınır geçişlerinden geçmelerine izin verilmelidir. Avrupa Birliği’nin dış sınırlarına sahip ülkeler, uygun yerlerde, yeterli sayıda ve güvenli sınır geçiş noktalarını mülteciler için açık tutmalıdır.

SORUMLULUĞU ADİL ŞEKİLDE ÜSTLENİN: Avrupa Komisyonu da ayrıca, Yunanistan ve Bulgaristan’ın sığınmacıların yeterli karşılama ve sığınma prosedürlerine erişimini sağlamak için Yunanistan ve Bulgaristan’a gerekebilecek her türlü desteği acilen koordine etmelidir. Üye devletler, paylarına düşen sorumluluğu adil bir şekilde üstlenmelidir. (HABER MERKEZİ)