İHD: Başkale'de çocuklar çeyiz sandığında saklanıyor

Depremin yıktığı Başkale'de incelemelerde bulunan İHD heyetinden açıklama, "Aileler çocuklarını korumak için çeyiz sandığına koyuyor"...

VAN – İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, Başkale’de 9 kişinin yaşamını yitirdiği deprem bölgesine gitti. Can ve mal kayıplarının yaşandığı Başkale’nin Özpınar köyüne giden Şube Başkanı Murat Melet ve yöneticiler depremzedeleri ziyaret ederek onların sorunlarını dinledi. İHD heyeti daha sonra, Özpınar köyünde yaşamını yitirenler için düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Deprem bölgesinde yaşananlara ilişkin yakın zamanda kamuoyuna ayrıntılı bir inceleme raporunu açıklayacaklarını söyleyen İHD Van Şube Başkanı Murat Melet, “Yurttaşlar geceyi dışarıda geçirmiş. Dün gece çadır, konteyner ya da başka bir barınma imkanı sağlanmamış, herhangi bir yardımda bulunulmamış. Aileler geceyi açık havada soba başında geçirmiş. Çocuklarını korumak için de çeyiz sandığına koymuşlar. Çadırlar yeni yeni kuruluyor. Depremzedeler çadırlara yerleşememiş. Kış şartlarından dolayı bakacak kimse olmadığından hayvanlar sahipsiz. Hayvanlarının ağıllarda olması gerektiği için yurttaşlar evlerinin önünde bekliyorlar” dedi. (DUVAR)

.

 

Başkale ilçesine bağlı Özpınar ve Güvendik mahallelerinde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden 9 kişi bugün toprağa verildi.