Türkiye'nin BM Temsilcisi: Türkiye İdlib'de tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak

BMGK'de İdlib'deki gelişmeler hakkında konuşan Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, "Türkiye tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak. Askerimizi geri çekmeyeceğiz ve gözlem noktalarından geri çekilmeyeceğiz" dedi.

DUVAR – Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde konuşma yaptı.

Suriye’de son 2 ayda yaklaşık 1 milyon kişinin yerlerinden edildiğini dile getiren Feridun Sinirlioğlu, “Şam’daki soykırımcı, Mayıs 2019’dan beri 1700’den fazla kişiyi öldürdü ve bu eylemler savaş suçu ve insanlığa karşı suç teşkil ediyor” diye konuştu.

‘REJİM AY SONUNA KADAR ÇEKİLMELİ’

Suriye ordusunun İdlib’de Türkiye’ye ait gözlem noktalarına saldırılar düzenlediğini söyleyen Sinirlioğlu, Türkiye’nin saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verdiğini belirtti.

Sinirlioğlu, “Türkiye (İdlib’de) tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak. Askerimizi geri çekmeyeceğiz ve gözlem noktalarından geri çekilmeyeceğiz. Ay sonuna kadar mevcut pozisyonlarından çekilmesi gereken rejimdir” ifadelerini kullandı.

‘HALKINA KARŞI SAVAŞAN BİR REJİM BMGK’DE TEMSİL EDİLMEMELİ’

Türk askerlerinin Soçi Mutabakatı çerçevesinde İdlib’de bulunduğunu hatırlatan Sinirlioğlu, bir an önce ateşkes sağlanması, Soçi Mutabakatı’nın uygulanması ve İdlib’de başlangıçtaki duruma dönülmesi çağrısı yaptı.

Sinirlioğlu, “Şam’daki zorba, halkın olmadığı, Suriyelilerin olmadığı bir Suriye istiyor. İnsan hayatını tamamen göz ardı ederek iktidarda kalmak istiyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Suriye temsilcisinin Türkiye’ye yönelik suçlamalarına da yanıt veren Feridun Sinirlioğlu, “kendi halkına karşı savaşan bir rejimin BMGK’de temsil edilmeyi hak etmediğini ve Türkiye’nin rejimden çok daha fazla Suriyeliye ‘kol kanat gerdiğini” söyledi. (NEW YORK/AA)