Barolar: Mahmut Alınak derhal serbest bırakılmalı

Diyarbakır, Şırnak, Adıyaman, Urfa, Antep, Batman ve Siirt Baroları ortak basın açıklaması yaparak, bugün tutuklanarak 10. kez cezaevine yollanan Mahmut Alınak’ın serbest bırakılmasını istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avukat, yazar ve siyasetçi 68 yaşındaki Mahmut Alınak, 13 Şubat'ta Kars'teki evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Bugün mahkemeye sevk edilen Alınak, 'örgüt üyesi olduğu' gerekçesiyle tutuklandı ve 10. kez cezaevine girdi.

Diyarbakır, Şırnak, Adıyaman, Urfa, Antep, Batman ve Siirt Barosu İnsan Hakları Merkezi ortak basın açıklaması yaparak, çeşitli sağlık sorunları bulunan Mahmut Alınak’ın tutuklanmasını kınadılar.

Kars Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan 68 yaşındaki Mahmut Alınak'ın uzun gözaltı sürecinde Kars soğuğunda kalorifersiz nezarethanede tutulduğu ve tutuklama sonrası da adliye binasında iken kelepçelenmeye çalışıldığı görüntülerinin basına yansımasıyla ilgili yapılan basın açıklamasında, “Sorgu sürecinde kendisine yöneltilen suçlamaların bir kısmının zor şartlarda yaşamını idame ettirmeye çalışan kağıt toplayıcıları ile birlikte çöplüklerden çekçeklerle kağıt toplama girişiminde bulunması, kavga eden kişiler arasında barış için aracılık etmesi, yazdığı bir kısım makalelerin delil olarak sunulmuş olması, hukuk devleti ilkesine uygun düşmemiştir” denildi.

'GAYRİ HUKUKİ TUTUMU KINIYORUZ'

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mevzuat ve uluslararası yargı kararlarından da açıkça görüleceği üzere insanları başkalarının gözünde düşürmek amacıyla kelepçe takılması onur kırıcı bir davranış olarak değerlendirilmektedir. Nitekim kelepçe zorunlu olmadıkça takılmamalıdır. Kanunda yazılı olan belirtilerin varlığı bulunmadıkça kişilere kelepçe takılmamalıdır. Mümkün olduğunda kelepçe ile dolaştırılmamalı, insan haklarına saygılı davranılmalıdır. Sayın Mahmut Alınak kamuoyu tarafından bilinen, tanınan, saygı duyulan biridir. Gözaltında ve adliye içerisinde kendisine yönelen gayrı hukuki, gayrı ahlaki tutumu şiddetle kınıyoruz. Sayın Mahmut Alınak derhal serbest bırakılmalıdır.” (DUVAR)

Mahmut Alınak 10'uncu kez cezaevindeMahmut Alınak 10'uncu kez cezaevinde