Ergenekon'un gizli tanığı 'Efe' Almanya'ya iltica başvurusu yaptı

Ergenekon davası gizli tanığı Almanya'ya sığınmak istedi. Avukat Kazan: Bayram Bozkurt korundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Erzincan’da, dönemin Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in tutuklandığı Ergenekon Davası’nda, ‘Efe’ kod adıyla gizli tanık olan eski savcı Bayram Bozkurt'un Almanya'ya iltica başvurusu yaptığı ortaya çıktı.

KRT'den Çağdaş Ulus'un haberine göre, Almanya’nın Duisburg kentinde iltica bürosuna başvuru yaptığı öğrenilen Bozkurt’un 2016 yılında FETÖ’ye yönelik operasyonda kaçmak isterken ayağını kırdığı görüntüleri “Türkiye’de işkence gördüm” diye Alman makamlarına sunduğu öğrenildi.

8 Mart 2019 tarihinde Kuzey Makedonya’nın Tabanovce Sınır Kapısı’ndan Sırbistan’a geçerken gözaltına alındı. Adını Hakan Aslan olarak bildiren Bozkurt’un üzerinde Levent Öz adına düzenlenmiş sahte diplomatik pasaport bulundu. Kuzey Makedonya Kurmanova Asliye Mahkemesi’nce üç ay şartlı hapis cezası verilen Aslan, cezaevinden çıktıktan sonra kayıplara karıştı. Cihaner’in avukatı, Bozkurt’un firar ettiğini açıkladı ama firari savcının nereye gittiği belirlenemedi. 11 ay boyunca nerede saklandığı muamma olarak kaldı.

Firari savcının izine Almanya’nın Duisburg kentinde ulaşıldı. İltica bürosuna başvuru yaptığı öğrenilen Bozkurt, 2011’deki HSYK seçimlerinden sonra Gizli Tanık Koruma Kanunu çerçevesinde estetik operasyon geçirdi. Adı Hakan Aslan olarak değiştirildi ve yeni kimlikle Keskin’de savcı yapıldı.

17/25 Aralık’tan sonra HSYK, Bozkurt’u meslekten attı. Erzincan davasına bakan Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Bozkurt ve gizli tanıklar hakkında suç duyurusunda bulundu. Bozkurt, Erzincan’da “Kaçma şüphesi yok” diye serbest bırakılınca firar etti.

Avukat Turgut Kazan, "Kesinlikle koruyorlar. İstisnai olarak yakalandığı oluyor ama söylediklerine bakıp ya korktukları için veya sevdikleri için koruyorlar. Adamın Gülen’den aldığı kirli atlet ve imzalı saat devletin kasasında duruyor. Şimdi ne olacak, bilmiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)