İmamoğlu'ndan Tayfun Kahraman'a Gezi desteği

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim'deki 'Geçici Sergi Platformu'nu ziyaretinde, Gezi eylemlerini ve ekibine aldığı Tayfun Kahraman'ın o sürecin önemli isimlerinden olduğunu hatırlattı. İmamoğlu, "Ne acıdır ki, böyle özgür alanların güzelleşmesi mücadele eden insanlar, böyle kısır işlerle bugün yargılanan insanlar, onlarca yıl mahkumiyet talep edilen insanlar... Ne kadar yargı gibi gözükse de yargısız infaz gibi. Tayfun Bey ve diğer arkadaşların yanındayım” dedi.
İmamoğlu, Taksim'deki etkinlik alalında bulunanlarla fotoğraf çektirdi.

DUVAR – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), ‘İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor’ projesini kapsamında etkinliklerin yapılması ve görüşlerin paylaşılabilmesi için Taksim’de kurulan, ‘Geçici Sergi Platformu’nu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ziyaret etti. Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun test sürüşünü gerçekleştirdikten sonra Taksim’e gelen İmamoğlu’na danışmanı Murat Ongun, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Dr. Tayfun Kahraman, Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat ve Kültür A.Ş. Genel Müdürü Serdal Taşkın eşlik etti.

Meydanda bulunanlar bir anda karşılarında buldukları İmamoğlu’na yoğun ilgi gösterdi. İmamoğlu, gazetecilerin sorusu üzerine, platform ve işleviyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken, “İstanbul’un bütün meydanlarının tartışılması, konuşulması, fikirlerin söylenmesi… Taksim Meydanı, bu meydanlar arasında çok özel bir öneme sahip, kalbi gibi” dedi. İmamoğlu şöyle devam etti:

‘BİZ O ZAMANDAN DA TANIŞIYORDUK’

“Taksim Meydanı, son dönemde Gezi Parkı ile ilgili süreci de hatırlatıyor. Toplumun, gençlerin tepkisini hatırlatıyor. Ve o süreçte ben de defalarca buraya geldim. İnsanlar; aslında bir özgür alanın, özgün alanın, ‘Ben yaptım değiştiriyorum’ anlayışı ile değil, toplumun uzlaşıyla bir süreç yönetimini talep etmişti. Özellikle benim yol arkadaşım Tayfun Kahraman arkadaşım da o sürecin önemli isimlerindendi. Şehir Plancıları Odası’nın İstanbul Şube Başkanlığı’nı yapıyor, sürece hizmet ediyor, devletin en üst seviyedeki insanlarıyla bu süreci sulh içerisinde çözüme kavuşturma konusunda fedakarlık yapan bir kardeşimdi. Biz o zamandan da tanışıyorduk. Sonra Beylikdüzü Belediyesi’nde bizim danışmanlığımızı yaptı sürece katkısı olan, iyi bir şehir plancısı olarak. O dönemde Sayın Cumhurbaşkanı olsun, diğer bakanlarla olsun yan yana oturup süreci çözme konusunda fedakarca o dönemin bakanları ile çalışmış bir arkadaşım. Ne acıdır ki, böyle özgür alanların güzelleşmesi mücadele eden insanlar, böyle kısır işlerle bugün yargılanan insanlar, onlarca yıl mahkumiyet talep edilen insanlar… Biz buna da karşıyız. Bu yargısız infaz gibi aslında. Ne kadar yargı gibi gözükse de yargısız infaz gibi. Tayfun Bey ve diğer arkadaşların yanındayım. Bu bağlamda Taksim’in bu tarz maneviyatı ve bizdeki hissiyatları var.”

YÜRÜMEKTE ZORLANDI

İmamoğlu, yoğun ilgi nedeniyle Taksim’de yürümekte zorlandı.

İmamoğlu, vatandaşların yoğun ilgisi altında zorlukla platforma çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü Müzik Topluluğu’nun (İSEMX) verdiği konseri dinleyen İmamoğlu, daha sonra meydanda bulunan, İBB’ye ait Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’ne yöneldi. İmamoğlu, platformdan galeriye kadar olan yaklaşık 300 metrelik mesafeyi, vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle zor yürüyebildi. (HABER MERKEZİ)