Gazetecilere destek programına başvurular başladı

Gazeteciler Cemiyeti’nin “Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi” Projesine ikinci başvuru dönemi başladı. Başvurular 3 Nisan tarihinde sona erecek.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülen “Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi” Projesi (M4D) kapsamındaki Basın Evi Destek Aracı’nın ikinci başvuru dönemi 14 Şubat’ta başladı.

Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi Koordinatörlüğünden yapılan açıklamada destek aracına başvuru alımının 3 Nisan 2020 tarihinde saat 18.00’de sona ereceği ifade edilerek projeye başvurma koşullarına dair şunlar kaydedildi:

BASIN EVİ DESTEK ARACI KİMLERE DESTEK SAĞLIYOR?

Basın Evi Destek Aracı’nın iki farklı destek paketi altında gazetecilerin, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin ve medya kuruluşlarının Türkiye’deki medya çoğulculuğuna katkı sağlayan faaliyetlerine destek sağlanıyor. Söz konusu destek paketlerinden ilki Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi, Türkiye’deki gazetecilerin kapasitelerinin artırılmasına ve çoğulcu medyanın oluşumuna katkı sağlamak amacıyla tasarlandı. Bu destek paketine yalnızca bireysel olarak çalışan gazeteciler başvuru yapabilir.

Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi kapsamında uygun başvuru sahiplerinin, gazetecilik mesleğini ve bağımsız habercilik yapabilmeleri için bireysel kapasitelerinin güçlendirilmesi, özgün içerik üretimi, gazeteciler ve medya alanındaki aktörler arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi, gazeteciler arasında örgütlenmeyi mümkün kılan koşulların geliştirilmesi amaçlarına yönelik faaliyetleri desteklenecektir. Bir diğer destek paketi olan Yapısal Güçlendirme Paketi ise medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin (STÖ) ve medya kuruluşlarının faaliyetlerini devam ettirmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ve Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumuna katkı sağlamaları için tasarlandı. Bu destek paketine yalnızca medya alanında faaliyet gösteren STÖ’ler ya da medya kuruluşları başvuru yapabilir. Yapısal Güçlendirme Paketi kapsamında uygun başvuru sahiplerinin, kurumsal sürdürülebilirlik ve kurumsal kapasitelerini güçlendirme, gazeteciler arasında örgütlenmeyi mümkün kılan koşullarının geliştirilmesi, gazeteciler ve medya alanındaki aktörler arasında ağ oluşturma ve iş birliği geliştirme, özgün içerik üretimi amaçlarına yönelik faaliyetleri desteklenecektir.

DESTEK MİKTARI NEDİR?

Basın Evi Destek Aracı kapsamında uygun bulunan başvurulara bin Euro’dan 15 bin Euro’ya kadar ayni destek sağlanacaktır. Birden fazla başvuru imkanı vardır ancak aynı kişi veya STÖ tarafından yapılacak başvuruların toplam miktarı 15 beş bin Euro’yu geçemez.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

www.media4democracy.org internet sitesine kayıt olan başvuru sahipleri, destek başvurularını e-posta ya da internet sitesi başvuru sistemi üzerinden yapabilirler.

Son başvuru tarihi 3 Nisan 2020, Türkiye saatiyle 18:00 olan Basın Evi Destek Aracı’nın ayrıntıları, başvuru rehberi ve formları için  http://media4democracy.org/destekler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR