GÜNDEM

Süleyman Soylu'ya kel diyen avukata takipsizlik: Hakaret değil

Avukat Tugay Bek hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle başlatılan ve Süleyman Soylu’ya yönelik kullandığı ‘kel kafalı bakan’ tabirinin de hakaret sayıldığı soruşturmada, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Yargıtay’ın ve AİHM’nin siyasilere yönelik sarf edilen sözler hakkında vermiş olduğu kararların dikkate alındığı soruşturmada savcılık, “Re’sen soruşturmaya başlanmış ise de sarf edilen sözün kaba söz mahiyetinde kaldığı anlaşılmıştır” dedi

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adana Barosu’na kayıtlı avukat Tugay Bek hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek soruşturma başlatıldı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla açılan soruşturma kapsamında 3 Ocak’ta ifadeye çağrılan Bek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı üç paylaşımdan sorumlu tutuldu.

Tugay Bek’in 12 Eylül darbecileri tarafından 17 yaşındayken yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren ve sanatçı Aleyna Tilki’nin fotoğraflarının altına “Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aleyna Tilki’ye ‘Türkiye’nin ilham veren gençleri ödülü’ vermiş. Ne olduğu şu sizin reisinizin, ‘Dindar ve kindar nesil’ yetiştirme projesine? Varın siz, Aleyna Tilki’den ilham alın. Türkiye gençliği, halk için ölüme gülerek ve dimdik giden Erdal Eren’den ilham alıyor” paylaşımı da suç olarak değerlendirildi.

‘KEL KAFALI BAKAN’ SORUŞTURMASI

Bek’in Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyımın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya kuyumcudan 600 bin liralık hediye aldığına ilişkin bir paylaşımı da soruşturma dosyasına girdi. Tugay Bek paylaşımında, “Halkın iradesinin yok sayılması anlamına gelen bu hukuksuzluğa yönelik itirazlar ekose ceketli, kel kafalı bakanın emrindeki polisler tarafından şiddetle bastırılıyor” ifadelerine yer verdi. Soylu’ya yönelik kullandığı ‘kel kafalı bakan’ tabirinin hakaret sayıldığını ifade eden Bek, söz konusu ifadeden de hakkında işlem yapıldığını belirtti.

HAKARET DEĞİL, KABA SÖZ

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Tugay Bek hakkında yürütülen soruşturmada, Yargıtay ve AİHM’nin siyasilere yönelik sarf edilen sözler hakkında vermiş olduğu kararlar emsal alınarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Karar yazısında şunlar ifade edildi:

“Tugay Bek tarafından ‘kel kafalı zat’ şeklinde bulunması nedeniyle ve müşteki olarak belirtilen Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı görevinde bulunması dolayısıyla kamu görevlisi olması sebebiyle Re’sen soruşturmaya başlanmış ise de Yargıtay’ın ve AİHM’nin siyasilere yönelik sarf edilen sözler hakkında vermiş olduğu kararlar dikkate alındığında sarf edilen sözün kaba söz mahiyetinde kaldığı, diğer paylaşımlar bakımından ise yapılan beyanların eleştiri mahiyetindeki sözlerden ibaret olduğu anlaşılmaktadır. Şüpheli hakkında suçun yasal unsurunun oluşmaması nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR