GÜNDEM

'FETÖ borsası' polis ifadesinde: Müdürün amcası tapuya, yengesi holdinge

Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın kendisi ve ailesi hakkındaki FETÖ soruşturması evrakının eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir tarafından Boğaz manzaralı köşk karşılığında temizlendiği iddiası tanık polis ifadelerine de yansıdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ahmet Taçyıldız hakkındaki FETÖ evrakının temizlenmesi için eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’e 3 milyon 864 bin TL değerindeki Boğaz manzaralı köşk verildiği iddiası tanık polislerin ifadelerinde de yer aldı.

Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar'ın haberine göre, Berat Albayrak’ın da bir dönem CEO’luğunu yaptığı Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız kendisi ve ailesi hakkındaki FETÖ soruşturması ile ilgili evrakın yok edilmesi karşılığında eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir'e Boğaz manzaralı köşk verdi.. Köşkün değerinin yaklaşık 4 milyon lira olduğu öğrenilirken konuyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın da sümenaltı edilmeye çalışıldığı öne sürüldü.

İddiaya göre Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ soruşturmaları tamamlanana kadar yurtdışına çıktı. Taçyıldız’ın yurtdışında bulunduğu 3 Eylül 2017 tarihinde ise pasaport tahdidinin bulunup bulunmadığı İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü personeli tarafından İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir talimatıyla sorgulandı. FETÖ soruşturmaları devam ederken ise Ahmet Taçyıldız’a ait “Boğaz manzaralı köşk” istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir üzerine devredildi. Bu şekilde Taçyıldız ve ailesine dair FETÖ iddialarının yer aldığı evrakın temizlendiği iddia edildi.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Bu iddialara ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın izni ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir soruşturma başlatıldı. Özgür Taşdemir ise görevden uzaklaştırıldı. Soruşturma çerçevesinde İçişleri Bakanlığı Mülkiye müfettişinin iddialara ilişkin hazırladığı rapora göre ise Emirgân’da bulunan ve ekspertiz değeri 645 bin 161 dolar olan yani 3 milyon 864 bin TL değerindeki boğaz manzaralı köşk Ahmet Taçyıldız’ın ortağı Hüseyin Talha Özkul adına kayıtlıydı. Ancak tasarruf yetkisi Taçyıldız’a aitti. Ortak Hüseyin Talha Özkul, köşkü 600 bin TL karşılığında Özgür Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir’e devretti. Ancak kısa bir süre sonra ise bu köşk istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir ile bağlantıları olan Osmanoğulları İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Babuşçu’nun oğlu O. Babuşçu üzerine yapıldı. Köşkün elden ele devredilmesine ilişkin Hüseyin Talha Özkul, Adem Taşdemir ve Ayhan Babuşçu’nun ifadeleri alındı. Bu kişilerin çelişkili ifadelerde bulunduklarının aktarıldığı müfettiş raporunda, “Söz konusu taşınmazın satışı başarısız bir kurgudur” denilerek özetlendi. Ayrıca raporda Özgür Taşdemir ve eşinin 15 Kasım 2018 tarihinde ifadelerinin alınması için İstanbul Valiliği’ne davet edildikleri ancak gelmedikleri aktarıldı. Ahmet Taçyıldız ise iddialarla ilgili açıklama yapmadı.

MAL VARLIĞI MÜFETTİŞ RAPORUNDA

Müfettiş raporunda eski İstanbul istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir’in mal varlığına ve hesap hareketlerine yer verildi. Bu bilgiler şöyle:

  • Arnavutköy’de bir taşınmaz
  • Bahçeşehir Koleji’nde eşi ve kendi adına yüzde 7.5’şer hisse
  • Muhtelif tarihlerde 3 adet Mercedes marka otomobil ve Land Rover marka arazi aracı
  • 2017-2018 yılları arasında Taşdemir’in hesabında 3 milyon 287 bin 770 TL, eşinin hesabında ise 259 bin 339 TL’lik bir artışın olduğu tespit edildi. Ayrıca Taşdemir’in yurtdışı hesaplarının olduğunun ve bu hesaplara iki defa para transferi yaptığı belirtildi.
  • 2018’de ise Belçika’dan Taşdemir’in hesabına 130 bin Avro gönderildiği kaydedildi.
  • Taşdemir’e ve eşine ait 2 ayrı banka kasası tespit edildi.

TANIK POLİSLER ANLATTI

İçişleri Bakanlığı müfettişleri, idari soruşturma kapsamında Taşdemir’in emrinde çalışan polisleri de tanık olarak dinledi. Bu polislerden A.A., tapu işlemleri için Taşdemir’in talimatıyla amcası Adem Taşdemir’i tapu işlemleri için Sarıyer Kaymakamlığı’na, dayısının eşini de Zincirlikuyu’daki Çalık Holding’e götürdüğünü anlattı. A.A, “Yengesini holdingde bıraktım. Bir müddet sonra çıktı. Elindeki dekontu bana vererek Özgür Taşdemir’e vermemi istedi. Dekontun üzerinde 400 ya da 500 bin dolar yazılıydı” dedi.

Taşdemir’in şoförlüğünü yapan polis A.A., müfettişe verdiği ifadesinde köşkün Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir’e devredildiği güne dair, “Bana sorduğunuz tarihlerde Özgür Taşdemir, ‘amcam Adem Taşdemir’i Bağcılar’daki ikametinden alıp Sarıyer Kaymakamlığı’na götürün’ dedi. Adem Taşdemir’i alarak kaymakamlığa geldik. Taşdemir ile yanımızdaki polis E.U. içeri girdi. Yarım saat sonra çıktılar. Adem Taşdemir’i daha sonra Vatan Caddesi’ndeki İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne getirdik” dedi.

Özgür Taşdemir’in bir gün kendisini aradığını belirten A.A., “Dayısının eşini alıp Çalık Holding’e götürmemi istedi. Yengesini holdingde bıraktım. Bir müddet sonra yengesi çıktı. Elindeki dekontu bana vererek Özgür Taşdemir’e vermemi istedi. Dekontun üzerinde 400 ya da 500 bin dolar yazılıydı” diye konuştu.

'MÜDÜRÜMÜN TAÇYILDIZ İLE BULUŞTUĞUNU GÖRDÜM'

Polis E.U. ise “Özgür müdür polis A.A’ya mesaj atarak amcasını evden aldırmasını istedi. Adem Taşdemir’i adresine giderek teslim aldık. Tapu müdürlüğünde ise bekleme salonunda bekledim. Bir müddet sonra Adem Taşdemir elinde tapu ile geldi. Lavaboya gireceğini söyleyerek tapuyu bana verdi. Tapuya baktım Sarıyer’de bahçeli bir ev olduğunu gördüm. Daha önceleri ise şube müdürüm Özgür Bey’i Emirgan’da bulunan ahşap evde görmüştüm. Hatta evin satışından bir hafta önce aynı evde müdürümün Ahmet Taçyıldız isimli şahısla buluştuğunu gördüm. Birkaç kez de müdürle eşini bu eve götürdüm” dedi.

‘MURAT SANCAK’A SİLAH VERDİ’

Polis İ.M. de, “Ahmet Taçyıldız’ın şoförüyle birkaç kez görüştük. Zülküf Bey bana Özgür müdürün Boğaz’da bir yalı aldığını ancak bunu başkasının üzerine kaydettiğini söyledi” diye konuştu. Polis E.Ö. ise Özgür Taşdemir’in pahalı olarak değerlendirilebilecek araç ve silah edindiğine şahit olduğunu belirterek Taşdemir’in Desert Eagle marka tabancasını iş insanı Murat Sancak’a verdiğini söyledi.

Soruşturmayı yürüten müfettişler, Özgür Taşdemir ile çalışan polislerin herhangi bir yerden hediye, para, değerli eşya, çanta ve paket taşıyıp taşımadıklarına da yanıt aradı. Polis E.U., “Polis İ.M.’yi elinde siyah bir torba ile Taşdemir’in lojmanına girerken gördüm. Bir defasında ise bir kutu getirerek müdüre vermemiz için bıraktı. Kutunun içine baktığımda para olduğunu gördüm. Polis A.A. ise ‘Özgür müdürün kendisini bir adama gönderdiğini bu şahsın ise 500 bin TL ya da döviz şeklinde bir çek verdiğini, çeki Taşdemir’e verdiğini’ söylemişti” dedi.

KUYUMCU: TAKILARI DEĞERLENDİRMEMİ İSTEDİ

Özgür Taşdemir’in eşi için alışveriş yaptığı Nuruosmaniye’deki kuyumcu L.D. ise “Özgür Taşdemir görevden alındıktan sonra beni Arnavutköy’de bir restorana davet etti. Babasından kalma bir ev ile düğün takılarının toplamının 500 bin TL olduğunu bunu değerlendirip değerlendiremeyeceğimi sordu. Ben de kendisine yapamayacağımı söyledim” dedi.

Boğaz manzaralı köşkün tasarımını yapacak mimarın da ifadesine başvurulan raporda mimar S.K. “Taşdemir’le beni V.Ö. tanıştırdı. Makam odasının mobilyalarını yaptık. Doğrudan ihalesiz verdi. Daha sonra Özgür Bey’in evinin işlerini yaptım. Bu sırada yeni bir ev aldığını öğrendim. Emirgan’daki eve gittik. Özgür bey evin kendisinin olduğunu, düğünden sonra bu eve yerleşeceklerini söyledi” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR