Mahmut Alınak gözaltına alındı

Eski HEP milletvekili Mahmut Alınak, bu sabah evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı. Arama tutanağının imzalandığı sırada polisin "21 tane kitap bulduk" dediği duyuluyor. Alınak gözaltı sonrası yaptığı açıklamada, "Demokrasi nöbeti tutmak için cezaevine giriyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'Örgüt üyeliği' iddiasıyla evinden gözaltına alınan 68 yaşındaki Mahmut Alınak, polis aracına götürülürken ailesine 'Hadi hoşçakalın' diye seslendi.

Alınak’ın Kars’taki evi için arama kararı da alındı. Alınak hakkındaki gözaltı ve arama kararını, Kars Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği öğrenildi.

POLİS: EVDE 21 KİTAP BULDUK

Çok sayıda polis Alınak’ın evinde arama yaptı. Odatv'de yer alan görüntülerde, Alınak polislere tepki gösterirken, ailesine "Hadi hoşça kalın" diye sesleniyor. Evdekiler de "güle güle" diye yanıt veriyor. Evdeki arama tutanağının imzalandığı sırada ise polisin, “21 tane kitap bulduk sizin evinizde” sözleri duyuluyor.

ALINAK: HALKA GÖZDAĞI...

Alınak gözaltı sonrası yaptığı açıklamada, "Halka gözdağı vermek için böyle bir operasyon başlatıldı. 10 Kez cezaevine giriyorum. Bu şartlarda cezaevine girmemek bir aydına yakışmayacak bir şeydir. Ben demokrasi nöbeti tutmak için cezaevine giriyorum. HOŞÇAKALIN" dedi

KİTABI DA YASAKLANMIŞTI

Mahmut Alınak’ın 'Mehmet Tunç ve Bêkes' adlı kitabı yasaklanarak toplatılmıştı. Alınak "Bu kitap bir ibret vesikasıdır. Asla bu kitabın insanlara ulaşmasını durduramayacaklar" demişti.

2017’de yayımlanan kitap, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ve kardeşi Orhan Tunç’un yaşam öyküsü ile o dönemde yaşananları anlatıyor.

Kitap, Kars T Tipi Cezaevi’nde bir tutukluya gönderilirken yasaklanmıştı.

İstanbul 2’nci Sulh Ceza Hakimliği yasağı, kitabın 114, 115 ve 128’inci sayfalarında yer alan cümlelere dayandırdı.

Alınak bugüne kadar 9 kez cezaevine konulmuştu.

(HABER MERKEZİ)