GÜNDEM

Adnan Oktar davasında 4 sanık için tahliye kararı

Adnan Oktar ve grubuna yönelik davada, tutuklu sanıklar Aylin Kocaman, Meltem Daban, Müzeyyen Demir ve Eda Babuna'nın tahliyesine karar verildi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adnan Oktar ve grubuna yönelik 76'sı tutuklu 226 sanığın yargılandığı davanın 55'inci duruşmasında sanık savunmaları alındı.

İstanbul 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısında bulunan salonda yapılan duruşmaya aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 61'ı tutuklu 102 sanık ve avukatları katıldı. Bir kısım müştekiler ve avukatları da salonda hazır bulundu.

Sanık savunmalarının alınmasıyla devam eden duruşmada, tutuksuz sanıklardan avukat Pelin Durmuş, sanıklardan avukat Ayfer Bayer’in yanında yaklaşık 2,5 yıl çalıştığını, bu süreçte maaşını elden teslim aldığını söyledi.

Avukatlık bürosu olarak, A9 kanalının da vekilliğini yaptığını aktaran Durmuş, "A9 TV’nin RTÜK’e açtığı davalar vardı, bununla ilgili bir gün stüdyoya gitmiştim. Burada, Adnan Bey (Oktar) ile ve buradaki diğer kızlarla tanıştım. Nihan Toklu ile Ayfer Hanım’ın yanında çalışırken tanıştım" dedi.

Adnan Oktar/Nereden Nereye? - 1... 'Sadece vücut' çizen resim öğrencisi 'mehdi' oluyorAdnan Oktar/Nereden Nereye? - 1... 'Sadece vücut' çizen resim öğrencisi 'mehdi' oluyor

'TÜRKAN KOD ADIM DEĞİL'

Prof. Cevat Babuna’nın kızı olan tutuksuz sanık Mihrinaz Tuba Örmen de hakkındaki suçlamaları ve maruz kaldığı iddia edilen cinsel istismar ve darp iddialarını reddederek, "Adnan Bey ve arkadaşlarım esmerken beni Türkan Şoray’a benzetilerdi. Espri konusudur . O yüzden bana Türkan derlerdi. Türkan benim kod adım değildir. 1989 yılından beri Adnan Bey’in peşinden ayrılmadım açıkçası. Adnan bey ile ilk tanışan kardeşim Oktar Babuna’dır. Ama bu arkadaş grubuna ilk katılan benim" ifadelerini kullandı.

Savunması alınan diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddetti.

Adnan Oktar/Nereden Nereye? - 2... Seks iddialarından siyasete: Adnan HocacılarAdnan Oktar/Nereden Nereye? - 2... Seks iddialarından siyasete: Adnan Hocacılar

4 SANIĞA TAHLİYE, 1 SANIĞA TUTUKLAMA KARARI

Mahkeme heyeti, aylık tutukluluk incelemesinde tutuklu sanıklar Aylin Kocaman, Meltem Daban, Müzeyyen Demir ve Eda Babuna'nın tahliyesine hükmetti. Heyet bu sanıklar hakkında "konutu terk etmeme" şeklinde adli kontrol tedbiri koydu.

Heyetin, geçtiğimiz gün savunmasını aldığı tutuksuz sanık Murat Ersan'ın, bazı mağdurlara karşı "nitelikli cinsel istismar" suçundan tutuklanmasına karar verirken, duruşmaya 25 Şubat 2020'de devam edilmek üzere ara verildi. (İSTANBUL/AA)

Adnan Oktar/Nereden Nereye? - 3... Baş düşman: Darwinizm ve Evrim TeorisiAdnan Oktar/Nereden Nereye? - 3... Baş düşman: Darwinizm ve Evrim Teorisi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR