Kanser hastası Ayten Sarıkaya Kesler, 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla tutuklandı

Kanser hastası Ayten Sarıkaya Kesler'in, "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla tutuklanmasına karar verildi. Adliyede rahatsızlanan Kesler, hastaneye kaldırıldı. Kesler’in avukatı Gülizar Tuncer, "Kanser bütün vücuduna yayılmış vaziyette. Buna rağmen o halde tutukladılar" dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hakkındaki yakalama kararı gerekçesiyle havalimanında gözaltına alınan kanser hastası Ayten Sarıkaya Kesler'in tutuklanmasına karar verildi. Adliyede bayılan Kesler, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

PİRHA'nın haberine göre, İsviçre'den sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı'na gelen Ayten Sarıkaya Kesler, pasaport kontrolü sırasında hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Ağır kanser hastası olan Kesler, "örgüt propagandası" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla önce havalimanı karakolunda tutuldu.

Hakkındaki yakalama kararı tutuklamaya dönük olduğu için Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan Ayten Sarıkaya Kesler, hastalığı sebebiyle adliye koridorunda fenalaşarak yere yığıldı. Ambulansla Bahçelievler’de özel bir hastaneye kaldırılan Kesler’in tedavisi sürüyor.

AVUKAT TUNCER: KANSER BÜTÜN VÜCUDUNA YAYILMIŞ VAZİYETTE

Kesler’in avukatı Gülizar Tuncer, "Savcılıkta Ayten Sarıkaya Kesler’in kanser hastası ve yanında ilaçları olduğunu anlattım. Kanser bütün vücuduna yayılmış vaziyette. Buna rağmen durumunu da görüyorlar. Gece saat 03.00’ten beri yollarda. Bitkin, halsiz. Buna rağmen o halde tutukladılar" dedi.

'AMBULANSI BİLE BEN ARADIM'

Kesler'in başka rahatsızlıkları olduğunu da aktaran Tuncer, "Bunun yanında tansiyonu ve birçok hastalığı var. O yorgunlukla koridora düşüp bayıldı. Adliyeye ambulans getirildi. Ambulansı bile ben aradım. Ambulansla Bahçelievler’de Medical Park Hastanesi’ne geldik. Doktorlar durumunu gördü, raporları var. Ağır hasta. Ne zaman cezaevine götürecekler bilmiyoruz" diye konuştu.

Avukat Gülizar Tuncer, Ayten Sarıkaya Kesler’in tedavi sonrası Bakırköy Cezaevi’ne ne zaman götürüleceğini henüz bilmediklerini söyledi.

İHD: KESLER SERBEST BIRAKILSIN

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi de konuyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. İHD tarafından yapılan açıklamada Kesler'in serbest bırakılması çağrısı yapıldı: "Ayten Sarıkaya Kesler ağır kanser hastası. Hastalığı nedeniyle adliye koridorunda fenalaşarak bayıldı. Yerde baygın yatarken Kesler'e yardım etmek bir yana, sorgu tutanağı imzalatılmaya çalışıldı. Daha sonra ambulansla Bahçelievler’de Medical Park Hastanesi'ne kaldırılan Ayten Sarıkaya Kesler’in tedavisi sürüyor.

Madımak otelinde insanları yakanlardan biri olan Ahmet Turan Kılıç'ın sağlık sorunları gerekçesiyle serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra kanser hastası Kesler'in sadece sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle tutuklanma kararının verilmesi kabul edilebilir bir durum değil. Biz insan hakları savunucuları Ayten Sarıkaya Kesler'in hapishaneye götürülmeden serbest bırakılmasını istiyoruz. Ayten Sarıkaya Kesler serbest bırakılsın." (HABER MERKEZİ)