'Sigara haram' diyen Diyanet Başkanı, Maide ve Araf sürelerini delil gösterdi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Sigara haram, delillerimiz var" dedi ve Maide suresi 32. ayet ile Araf suresinin 157. ayetini örnek gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sigaranın haram olduğuna dair görüşünü yinelerken bunu Maide ve Araf surelerine dayandırdı.

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü sebebiyle, Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından düzenlenen konferansa katılan Erbaş şunları söyledi: "Sigaraya haram diyoruz ama delillerimiz var. Düşünebiliyor musunuz Dünya'da her yıl 8 milyon insanı öldüren bir madde var. Sadece Türkiye'de 100 bini aşkın insan ölüyor. Maide suresi 32, 'Kim ki yer yüzünde, inancı, mezhebi dini ne olursa olsun bir kimseyi öldürürse haksız yere, bütün insanları öldürmüş gibi olur' diyor ayette. Sadece 100 bin kişiyi öldüren bir madde için bu katildir, katletmek de haramdır demek zor bir şey mi? Diğer taraftan, sigaranın sadece insan sağlığına çeşitli zararlar vermekle kalmayıp aynı zamanda aile bütçesine ve ülke ekonomisine de büyük oranda zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Müslümanın hayatını etkileyen her meselede olduğu gibi sigara konusunda da yüce dinimiz İslam'ın bu meseleye yaklaşımı önem arz etmektedir."

'SİGARANIN PİS OLMADIĞINI SÖYLEYEN KİMSE YOK'

Sigaranın, İslam dininde, kişinin kendisine, başkalarına ve çevreye verdiği zararı itibarıyla "habais" olarak adlandırılan çirkin ve hoş görülmeyen şeyler zümresinden olduğunu söyleyen Erbaş, şöyle devam etti: "Kur'an-ı Kerim'den kıyasen bazı ayetlere dayandırdığımızda önümüze Araf suresinin 157. ayeti çıkıyor. Haram diyenler bu ayeti delil gösteriyor. Yani, 'Onlara, temiz şeyleri helal, pis şeyleri haram kılar.' Sigaranın pis olmadığını söyleyen hiç kimse yok. Allah'ın yeryüzündeki halifesi olarak yaratılan ve eşref-i mahlukat şeklinde tarif edilen insanı, bağımlılık yoluyla bu temel vasfından uzaklaştıran, onu aciz bir varlık haline getiren sigaranın haram olduğunu bir kez daha buradan söylüyorum."

Program sonunda Sağlık Bilimleri Üniversitesi adına Prof. Dr. Cevdet Erdöl tarafından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a onur ödülü ve tablo hediye edildi. (AA)

Haram icadı üzerine: Quo vadis Diyanet?Haram icadı üzerine: Quo vadis Diyanet?