Kalın: ABD'yle istihbarat paylaşımı devam ediyor ama yeterli değil

ABD'nin Türkiye'yle PKK ile ilgili istihbarat paylaşımını durdurduğu iddiası sorulan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, iki ülke arasında işbirliğinin sürdüğünü söyledi. Kalın, "İstihbarat paylaşımı devam ediyor ama yeterli mi derseniz buna evet demem mümkün değil" yanıtını verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bakanlar Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapıldı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, açıklama yaptı.

Suriye'nin İdlib vilayetindeki gelişmelere değinen İbrahim Kalın, "İdlib süreciyle ilgili 2 yıldır çalışmalarımızı yürütüyoruz. Türkiye aynı zamanda Berlin süreci ve Birleşmiş Milletler çatısı altında sürdürülen çalışmalara destek vermektedir. Yeni dönemin parametrelerini Sayın Cumhurbaşkanımız açık ve net bir şekilde ortaya koydular. Bu çerçevede Rusya ve İran'la temaslarımız devam ediyor" dedi.

'RUSYA'DAN ASKERİ HEYET GELECEK'

İdlib'le ilgili Soçi anlaşmanın imzalandığı Rusya'dan bir askeri heyetin Türkiye'ye geleceğini aktaran Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Putin'le yaptığı görüşmede mutabık kalındığı

üzere Rusya'dan gelen asker heyetle görüşülecek. Ana parametreler öncelikle oradaki askerlerimizin korunması için gerekli ne varsa her şey bilatereddüt yapılacak. Asker gözlem noktalarımız yerinde durmaya devam edecektir. Başka noktaya kaydırılması söz konusu değildir" diye konuştu.

Türkiye ve Rusya arasında Soçi'de imzalanan mutabakat kapsamında Türk askerleri, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"nde gözlemci olarak görev yapıyor. 3 Şubat'ta Suriye ordusunun açtığı topçu ateşiyle 7'si asker 1'i sivili 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Rusya: İdlib'de militanların saldırılarında Rus ve Türk askeri uzmanlar öldüRusya: İdlib'de militanların saldırılarında Rus ve Türk askeri uzmanlar öldü

'REJİMİN YANLIŞ ADIMLARININ AĞIR OLACAK'

Suriye hükümetinin ateşkesi ihlal ettiğini belirten Kalın, "Rejimin girdiği yerlerden çekilerek çatışmasızlık sınırına geri çekilmesi öncelikli konularımızdan biri. Rejim bugüne kadar yüzlerce defa

İdlib mutabakatını ihlal etmiştir. Terörle mücadele bahanesiyle bundan sonra yapacağı yanlış adımların bedeli mutlaka ağır olacaktır" ifadelerini kullandı.

'ABD İSTİHBARAT PAYLAŞIMINI DURDURDU' İDDİASI: İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR

ABD'nin PKK ile ilgili istihbarat paylaşımını durdurduğu iddiası sorulan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “İstihbarat çalışmalarımız devam ediyor. Bu istihbarat, işbirliği çok yönlü bir konu. Irak, Suriye sahasında ve diğer alanlarda istihbarat paylaşımı devam ediyor ama yeterli mi derseniz buna evet demem mümkün değil. ABD başta olmak üzere müttefiklerimizden yeterli desteği almıyoruz. Birileri işbirliği yapsa da yapmasa da Türkiye kendi çalışmalarına devam edecektir” dedi. (HABER MERKEZİ)

İddia: ABD Türkiye'yle PKK'ye karşı gizli istihbarat paylaşımını durdurduİddia: ABD Türkiye'yle PKK'ye karşı gizli istihbarat paylaşımını durdurdu