MESS ile Birleşik Metal-İş Sendikası anlaştı

Yaklaşık 130 bin işçiyi ilgilendiren metalde toplu iş sözleşmesinde DİSK'e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında anlaşma sağlandı. Altı ay için ücret zammı ortalama yüzde 17.3 olacak ve sosyal haklarla birlikte ilk 6 aylık artış yüzde 18,50 olacak. İkinci 6 aylık dönemde ise ücretler yüzde 6 oranında artacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DİSK'e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında anlaşma sağlandı. 130 bin işçiyi ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Türk Metal ve Özçelik-İş’in ardından Birleşik Metal-İş de anlaşma imzaladı.

Türk-Metal ve Özçelik-İş’in imzaladığı yüzde 17’lik zammı kabul etmeyen Birleşik Metal-İş, 5 Şubat’ta greve çıkacağını açıklamıştı. 5 Şubat'ta başlaması planlanan grev için hazırlık yapan Birleşik Metal-İş Sendikası, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bakanlığa davet edildi. Bakanlığın arabuluculuk yapmasıyla sendika ile MESS arasında sözleşme imzalandı.

Sözleşmeye göre ücretlere ilk 6 ay için sosyal yardımlarla birlikte ortalama yüzde 17 artış gerçekleşecek. İlk altı ay için saat ücreti 12 TL'nin altında olan çalışanlara, saat ücreti 12 TL’yi geçmeyecek şekilde 30 kuruş iyileştirme yapılacak. İyileştirmenin üzerine yüzde 17 oranında ücret zammı uygulanacak.

Birleşik Metal-İş Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"MESS’le anlaşmazlık konuları arasında bulunan, MESS’in sözleşmenin 3 yıl olması talebi başta olmak üzere, kazanılmış hakları geriye götürmeyi hedefleyen ve esneklik içeren talepleri bulunmaktaydı. MESS, tüm bu taleplerini geri çekmiştir.

Ücret zamlarında gelinen durum şöyledir: 1. Altı ay için ücret zammı ortalama yüzde 17.3’dür. Sosyal haklarla birlikte ilk 6 aylık artış yüzde 18,50 olmuştur. İkinci 6 aylık dönemde (1 Mart 2020 tarihinde) ücretler yüzde 6 oranında artacaktır. Bu oranın enflasyon oranının altında kalması durumunda enflasyon oranında artış yapılacaktır.

Sosyal haklara ise, yıllık yüzde 20 artış yapılacaktır. Sosyal hakların ikinci yıl artış oranı yıllık enflasyon oranında olacaktır.

Bugün Bakanlıkta yapılan toplantıda taraflar, bundan sonraki dönemde de uyumlu bir çalışma ilişkisinin sürdürülmesinin yararlı olacaklarını belirlemişlerdir."

İKİ SENDİKA ÖNCEDEN ANLAŞMIŞTI

1 Eylül 2019’da başlayan görüşme süreci sonunda Türk Metal ve Özçelik-İş sendikaları MESS ile 29 Ocak 2020 tarihinde toplu sözleşme imzalamıştı. (HABER MERKEZİ)