Türkiye'den Trump'ın planına tepki: İsrail’in işgalinin meşrulaşmasına izin vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD Başkanı Trump'ın 'barış planı'nı eleştirdi. Açıklamada, "Kudüs kırmızı çizgimizdir. İsrail’in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz" denildi.

DUVAR – Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail ve Filistin için önerdiği ‘barış planı’na tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, planın işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail egemenliğini tanıdığı belirtildi ve şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin sözde barış planı ölü doğmuştur. Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını gasbetmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz. Kudüs kırmızı çizgimizdir. İsrail’in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz. Kardeş Filistin halkının daima yanında olacağız. Filistin topraklarında bağımsız Filistin için çalışmaya devam edeceğiz. Filistin’in kabul etmeyeceği hiçbir planı desteklemeyeceğiz. İşgal politikalarına son vermeden Ortadoğu’ya barış gelemez.” (HABER MERKEZİ)