Yemek zammı varsa Kadıköy'ün de esnafı var

Kadıköy esnafı, üniversitelerdeki yemek zamları nedeniyle sıkıntıya giren öğrencilerle dayanışma içine girdi. Bazı mekanlar öğrencilere ücretsiz yemek, bazıları tiyatro bileti bazıları kuaförlük hizmeti veriyor. Kadıköy Gönüllüler Kahvesi'nin kurucularından Seda Akpınar Şenyuva, "Aylık düzenli 10'ar TL veren iki kişi, bir öğrencinin gıda ihtiyacını karşılayabiliyor. Gönlünüz varsa gönüllümüz olun" diyerek çağrıda bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

Ferhat Yaşar

DUVAR - İstanbul Üniversitesi öğrencileri yemeklere gelen zam nedeniyle günlerce eylem yapmış ve rektörlüğe geri adım attırmıştı. Aynı dönemde cansız bedeni Samatya sahilinde bulunan  İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli'nin  Twitter'dan yaptığı son paylaşımlardan birinde “Bir liraya karnımı doyurabilir miyim enter. Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var. Bir lira kırk kuruşmuş” ifadesini kullanması kamuoyunda büyük bir duyarlılık yaratmıştı. Öğrencilere destek için pek çok kentte yardım kampanyaları başlatılmıştı.

İstanbul'daki Kadıköy Gönüllüler Kahvesi de yemek zammı haberlerinden sonra kolları sıvadı. Kadıköy Gönüllüler Kahvesi'nin kurucularından Seda Akpınar Şenyuva öğrencilere yardım fikrinin ortaya çıkmasını şöyle anlattı:  “Geçenlerde kaybettiğimiz üniversiteli kardeşimiz, hepimizi çok üzdü. Aynı coğrafyada yaşayan kimilerinin açlık ya da yoksullukla sınanması konusunda elinden geleni yapmaya çalışan, tüm canlılarla ilgili olağanüstü empati kurabilmeyi başaran gönüllüler grubumuzda 'ne yapmalı' diye konuşurken bir arkadaşımız kahvedeki fazla yiyeceklerimizi ihtiyaç sahibi öğrencilerle paylaşmayı önerdi. Düşünceler evrilerek mutfağı olan ve damağa hitap eden komşu lokantamızla anlaşıp, 3 kap yemeği 20 TL’ye alabileceğimiz ve 2 kişinin 1 öğrencinin gıdasını sahiplenme yoluna giriştik. Aylık düzenli 10 TL: Ne kimseyi zengin eder, ne de vermek kimsenin gözüne batar. Böylelikle bir akşamda çıkıverdi projemiz. İnanılmaz duyarlı dönüşler alıyoruz. Yalnızca İstanbul’dan değil, şehir dışından da katkı sunmak isteyen kişiler bize ulaşıyor. Bizi en çok duygulandıran olaylardan biri de kendi harçlığından 10 tl’sini bize bağışlamak isteyen zor durumdaki öğrenciler oldu. Bu taraftan bakınca gerçekten çok ama çok özel ve güzel bir toplumuz aslında. Biz hep aynı şeyi söylüyoruz: Gönlünüz varsa gönüllümüz olun. Gönül işi yapıyoruz, bu da cesaret gerektiriyor. Zamanınız, harcayacak enerjiniz ya da bunlar yoksa maddi katkınız mı var? Buyrun gelin, tanışalım, birlikten kuvvet doğuralım."

'BİZİM ZAMANIMIZDA BÖYLE ŞEYLER YOKTU'

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu'nun Sabiha Gökçen yerleşkesinde sivil havacılık okuduğu dönemlerde Frango Döner'de part time olarak çalışan Yılmaz Türker, mezun olduktan sonra Frango'da müdür yardımcısı olarak tam zamanlı işe başlamış. Kampanyaya destek veren Yılmaz Türker şunları anlattı: “Bizim amacımız öğrencilere destek olmak. Zaten müşterilerimizin büyük çoğunluğu da öğrencilerden oluşuyor. İmkânı olan var olmayan var. Hepimiz öğrencilik yaptık. Frango'nun sahipleri de üniversite okumuş ve ticarete sonradan atılmış insanlar. Onların da desteğiyle kampanyaya katıldık. Parası olmayan öğrenciler geldiğinde onları geri çevirmiyoruz. Başka bir kampanyamız daha var: Mesela birisi geliyor yemeğini yedikten sonra başka birine yemek ısmarlamak istiyor. Parasını veriyor biz bu fişi panoya asıyoruz. Herhangi bir yaş sınırlaması olmaması kaydıyla ihtiyaç sahibi biri gelerek yemeğini yiyebiliyor. Saat üç ile beş arasında beş öğrenciye yemek ikram ediyoruz. Bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu ama şimdi olması beni mutlu ediyor.”

'ÜZÜCÜ ŞEYLER YAŞANMADAN DA YAPILABİLİR'

Baykan Yıldırım Ali Baba Restauran'ın sahibi. Babasının rahatsızlığı nedeniyle üniversite eğitimini yarıda bırakıp işletmenin başına geçmek zorunda kalmış. Kendisi okulunu bitirememiş ama bugün üniversite öğrencilerine katkıda bulunuyor. “Bunlar hayatımızın içinde hep var olan şeyler. Keşke toplum üzücü şeyler yaşanmadan bu tür yardımlaşmalarda bulunsa" diyen Yıldırım şöyle konuştu: “Kampanyayı ilk olarak sosyal medyada gördük, sonra bize de sordular biz de kabul ettik. Sonuçta bu yemek pişiyor. Bu yardım zincirinin bir halkası olmak istedik. Her gün 5 ile 10 öğrenciye yemek verebiliriz. Yaklaşık iki hafta oldu ancak sadece 8 öğrenci geldi. Burada bir çok mekan yapıyor bunu. Az gelmesinin nedeni çok sayıda mekan bulunduğu için olabilir. Ya da öğrenciler utandıkları için gelmiyor olabilirler. Sonuçta buraya geldiklerinde, 'Abi böyle bir durum var. Biz de yemek yiyebilir miyiz?' demek istemeyebilirler. Ama biz geleni geri çevirmiyoruz. İlk başta saat sınırımız vardı. Okuldan geç çıkıyor olabilirler diye saat sınırını da esnettik. Böyle bir olayın içinde bulunmak çok güzel. Keşke diğer konularda da böyle yardımlar olsa. Keşke bir insanın ölümünden önce de bu tür yardımlar yapılabilse."

Kadıköy'de öğrencilere ücretsiz yemek veren lokantaların listesi şöyle:

 • Moda Meyhanesi / hafta içi / 15.00 – 17.00 arası (20 öğrenci)
 • Keçi Bar / pazartesi hariç / 14.00 – 19.00 arası (sayı sınırı yok)
 • Teneke Kadıköy / hafta içi / 15.00 – 18.00 arası (5 öğrenci)
 • Esmer Chef Kadıköy / hafta içi / 15.00 – 17.00 arası (10 öğrenci)
 • Frango Döner / hafta içi / 15.00 – 17. 00 arası (5 öğrenci)
 • Pizza Academy Türkiye / hafta içi / 15. 00 – 17. 00 arası (5 öğrenci)
 • Kuzen Beer Cafe / haftanın her günü / 16.00 – 18.00 arası (5 öğrenci)
 • Agapia Mezze / hafta içi / 16.00 – 18.00 arası (20 öğrenci)
 • Pechko Moda / hafta içi / 14.00 – 20.00 arası (5 öğrenci)
 • Böğürtlen Butik Cafe / cumartesi hariç / 10.30 – 20.30 arası (5 öğrenci)
 • Benim Simitçim / pazar hariç / 07.00 -16.00 arası (10 öğrenci)
 • Akademi1971 / hafta içi / her saat (20 öğrenci)
 • Ali Baba Restaurant Kadıköy / hafta içi / 15.00 – 19.00 arası (10 öğrenci)
 • Rota Restaurant / ocak ayı boyunca hafta içi / 12.00 – 15.00 arası (5 öğrenci)
 • Pastavicio Kadıköy / hafta içi / 13.00 – 16.00 arası (10 öğrenci)
 • Şimal Sahne / haftanın her günü (20 öğrenci)
 • Halil Lahmacun / hafta içi / 14.00 – 15.00 arası (3 öğrenci)
 • Ethem Efendi Kahvaltı / her gün / her saat (20 öğrenci)
 • Asmalı Bahçe Kadıköy / hafta içi / 15.00 – 20.00 arası (20 öğrenci)
 • Basta Food / hafta içi / 12.00 – 17.00 arası (10 öğrenci)
 • Mek Kuaför / her ay (10 kadın öğrenci) renklendirme, kesim ve bakım ücretsiz
 • Rota Sanat Atölyesi / 1 öğrenciye oyunculuk eğitimi ve her oyunda 5 öğrenciye ücretsiz oyun bileti.