'Biz dayanırız ama çocuklar çok üşüyor'

Elazığ'da yaşanan deprem nedeniyle geceyi sokakta geçirenler ısınmak için ateş yakarken, gece yarısı eksi 10 bulan soğukta kentin farklı noktalarında kurulan çadırlarda kalanların en büyük problemi ısınma. Bir depremzede, “Çadırlarda ısıtıcı yok, toprak buz tutmuş” derken bir diğeri, “Biz dayanırız ama çocuklar çok üşüyor. Hasta olacaklar” diyor. Diğer yandan Elazığ Garı’nda vagonlara jeneratör bağlanarak depremzedelerin konaklaması sağlanıyor.

Müzeyyen Yüce  myuce@gazeteduvar.com.tr

ELAZIĞ – Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından evlerine giremeyen depremzedeler geceyi kentin farklı noktalarında kurulan çadırlarda ve depremzedelere açılan okullarda geçiriyor. Buralarda yer bulamayanlar ise -10 dereciyi bulan soğukta yaktıkları ateş ile ısınmaya çalışıyor. Kentin en işlek caddelerinden Gazi Caddesi’nde her 100 metreye bir yakılan ateşin etrafında toplanan depremzedeler, 19’unun büyüklüğü 4’ün üzerinde 533 artçı deprem ile sarsılmaya devam eden kentte ikinci geceyi de uykusuz geçiriyor.

ÇADIRLARDA ISITICI YOK: ÇOCUKLAR ÜŞÜYORLAR

AFAD ve Kızılay ekipleri tarafından Elazığ Kültür Park’ta kurulan çadırlarda da çok sayıda insan kalıyor. Büyük çoğunluğunu depremin vurduğu eski yerleşim yerlerinde oturan depremzedelerin oluşturduğu çadır kentte de dondurucu soğuktan kurtulmak pek mümkün değil. AFAD ve Kızılay ekipleri tarafından verilen battaniyelerin soğuğu engellemediğini belirten insanlar, ısıtıcısı olmayan çadırların da dondurucu soğuğun önüne geçmediğini söylüyor. Depremzedeler ya hasar görmüş evlerinden getirdikleri ek battaniyeler ile ısınmaya çalışıyor ya da çadırın etrafına yaktıkları ateşin başında sabahlıyor. 5 çocuk annesi bir kadın, “En büyük sorun çocuklar. Biz yine dayanırız ama onlar dayanamıyor. Çok üşüyorlar. Dışarıda ateş yakıp çadırdan çıkarıyorum çocukları” dedi.

.

TOPRAK BUZ TUTMUŞ, EN ACİLİ ISINMA

Nitekim Kültür Park başta olmak üzere kentte bulunan çadırlarda kalanların en büyük sorunu ısınma. Özellikle çocukların yoğunlukta olduğu çadır kentte aileler çocukların hasta olmasından endişeli. Çadırın yanı başında yaktığı ateşte ısınmaya çalışan bir depremzede, da “Çadırı verdiler ama içi boş. Yerler toprak, buz tutmuş. Üzerine ne sererseniz serin ısınmıyor. Isıtıcı da olmayınca geceleri çok soğuk oluyor” diye konuştu. Çadırda ısınamayan depremzedeler kısa süreliğine de olsa çocuklarını alıp park içinde bulunan ve çadıra göre haylice sıcak olan kafede ısınmaya çalışıyor. Birçok insan buranın daha sıcak olmasından kaynaklı ya sandalyede ya da yerde uyuyor.

.

ELAZIĞ GARI’NDA VAGONLAR DEPREMZEDELERE AÇILDI

Depremzedelere açılan bir diğer yer ise Elazığ Garı. TCDD tarafından vagonlara bağlanan jeneratör yardımı ile depremzedelerin burada konaklaması sağlanıyor. Depremzedelere  açılan yaklaşık 10 vagon, çadırlara göre daha sıcak. Bu yüzden de kısa sürede dolmuş. Deprem olduğunda Aksaray Mahallesi’ndeki evinde olan bir depremzede, “Bu güne kadar gördüğüm en büyük depremdi. Evin giriş kapısı yıkıldı. Çıkamayacağım zannettim ama zorla çıktık. Babam ve annem camide kalıyor, ben burada kalıyorum. İlk gece sabaha kadar dışarıdaydık. Çok soğuktu, bugün buraya geldim. En azından sıcak bir yer” dedi.

.