Dünya liderlerinden 'Elazığ depremi' mesajları

Elazığ depremi dolayısıyla dünyadan başsağlığı mesajları geliyor. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu arayarak, yardıma hazır olduklarını ifade etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Elazığ'da meydana gelen ve en az 19 kişinin öldüğü 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Avrupa Birliği, KKTC, Yunanistan, Kanada, Kosava, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Pakistan, Ukrayna, İran, Hollanda, İsveç, Almanya, Azerbaycan, İsrail, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Fransa'nın da aralarında olduğu çok sayıda ülkeden başsağlığı mesajı geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, mesajında, Türkiye'de meydana gelen Elazığ merkezli depremde can kayıpları ve yaralıların olduğunu öğrenmekten büyük üzüntü duyduğunu belirtti. Akıncı, "Şahsım ve Kıbrıs Türk halkı adına yaşamını yitiren kardeşlerimize Allah'tan rahmet, geride kalanlarına ve tüm Türk ulusuna başsağlığı ve sabırlar dilerim" ifadesini kullandı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, Elazığ'da meydana gelen deprem ve depremde hayatını kaybedenler nedeniyle derin üzüntü içinde olduğunu belirtti. Başbakan Tatar, "Şahsım, halkımız ve hükümetim adına tüm Türkiye'ye en kalbi duygularla geçmiş olsun dileklerimizi ifade eder, ölenlere Allah'tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar dilerim" ifadelerini kullandı.

'AB, TÜRKİYE'NİN YANINDADIR' 

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu, depreme ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "AB Türkiye Delegasyonu olarak bugün gerçekleşen depremden etkilenen herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Depremde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. AB, Türkiye'nin yanındadır" ifadeleri kullanıldı.

MİÇOTAKİS: EKİPLERİMİZ YARDIMA HAZIR

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, depremin ardından Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Türkiye'yi vuran yıkıcı depremin ardından Başkan Erdoğan ve Türk halkı ile canı gönülden dayanışma içindeyiz. Arama ve kurtarma ekiplerimiz yardım etmeye hazır" ifadelerini kullandı.

KANADA: KALPLERİMİZ SİZİNLE 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, deprem nedeniyle Twitter hesabından bir mesaj yayımlarken, "Bu akşam Türkiye'den yıkıcı haberler aldık. Kalplerimiz, bugünkü depremde yaralanan veya sevdiği birini kaybeden herkesle birlikte. Bu gece aklımızda siz varsınız" ifadelerini kullandı.

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, kalplerinin Elazığ'daki depremde hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralılarla birlikte olduğunu kaydetti. Thaçi, "Kosova bu trajik anlarda Türkiye Hükümeti ve halkının yanındadır. Kosova acil operasyonel yardım göndermeye hazırdır" ifadelerini kullandı.

BOSNA HERSEK'TEN TAZİYE 

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Sefik Dzaferovic, deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Depremde yaşanan can kayıpları nedeniyle duyduğu üzüntüyü ifade eden Boşnak lider, mesajında şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenizde meydana gelen trajik deprem haberini büyük bir üzüntü ile öğrendiğimi ifade etmek istiyorum. Dualarımızla Türk halkının yanındayız. Size, Türk halkına ve özellikle depremde yaşamlarını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum."

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Twitter hesabında Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili yaptığı paylaşımda, "Türkiye'deki depremde hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarını derin başsağlığı diliyorum. Türkiye ve Türk halkıyla dayanışma içindeyiz" ifadelerini kullandı.

ARNAVUTLUK: TÜRK HALKININ YANINDAYIZ

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, söz konusu depremde hayatını kaybedenlerin olduğunu hatırlattı. Rama, sosyal medya hesabındaki paylaşımında "Türk halkının yanındayız. Allah'tan, ülke yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu trajediyle başa çıkmak için güç vermesini dua ediyorum" ifadelerini kullandı.

İMRAN HAN: ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ

Pakistan Başbakanı İmran Han, Pakistan’ın Türkiye’ye her türlü desteği vereceğini belirterek, "Türkiye’de yaşanan depremde çok sayıda can kaybı yaşanması ve yaralı haberlerinden dolayı üzüntü içindeyiz. Dualarımız kardeş Türkiye halkı ve hükümetiyledir. Pakistan her zaman onların yanındadır ve böyle bir zamanda her türlü desteği vermeye hazırdır." ifadesini kullandı.

UKRAYNA: DUALARIMIZ SİZİNLE

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Pristayko, Twitter'dan "Bu acı zamanda Ukrayna, Türkiye'nin yanında ve dualarımız Türk halkıyla" mesajını paylaştı. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından yayımlanan mesajda, "Elazığ merkezli depremden etkilenen herkese geçmiş olsun. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

İRAN VE HOLLANDA'DAN ÇAVUŞOĞLU'NA TELEFON

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu telefonla aradı. Çavuşoğlu'na taziye ve 'geçmiş olsun' dileklerini ileten İranlı ve Hollandalı bakanlar, yardıma hazır olduklarını dile getirdi.

İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand, Twitter hesabından, "Dost ve kardeş Türkiye devlet ve halkına, özellikle Elazığ'daki kardeşlerimize başsağlığı diliyoruz. Yüce Allah'tan hayatlarını kaybedenlere rahmet ve aileleri için de sabır, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz" paylaşımında bulundu.

İSVEÇ: TRAJİK HABERLER 

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Twitter'dan paylaştığı mesajında, "Türkiye'yi vuran deprem hakkında trajik haberler. Etkilenen herkese en derin taziyelerimizi yolluyoruz." ifadesini kullandı.

MERKEL'DEN TAZİYE MESAJI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi. Merkel mesajında Merkel, yaralılara acil şifalar, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. Alman Hükümetinin Basın ve Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre Almanya Başbakanı Merkel, Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, İstanbul’dan döndükten sonra Türkiye’nin doğusunda şiddetli deprem meydana geldiğinden haberdar olduğunu, bundan acı ve üzüntü duyduğunu belirtti.

İnsanların hayatlarından koparıldığını, birçoğunun evlerini kaybettiğini ve bütün vilayetin bu doğal felaketten etkilendiğini aktaran Merkel, "Alman hükümeti adında size taziye dileklerimi ve aynı zamanda aktif destek vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyorum" ifadelerini kullandı.

ALİYEV: YARALILARA ACİL ŞİFA DİLİYORUM

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Can kayıpları ve yaralıların olduğunu öğrenmekten büyük üzüntü duyduğunu belirten Aliyev, "Her türlü yardımı göstermeye hazır olduğumuzu bildiriyor, size, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınları, kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adından taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum" dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da taziye dileği iletildi. Mesajda, "Azerbaycan kardeş Türk halkının acısını paylaşıyor, her zaman onlarla birlikte ve her türlü yardıma hazır" ifadelerine yer verildi.

İSRAİL, IKBY VE FRANSA'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

İsrail Dışişleri Bakanı Sözcüsü Lior Haiat, Elazığ'da meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybedenler için Türkiye'ye başsağlığı diledi.

Sözcü Haiat, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'in, Elazığ'da meydana gelen ve Malatya'da da can kaybına neden olan deprem nedeniyle Türk halkına başsağlığı dileklerini ilettiğini belirtti. Haiat, depremde yaralananların da en kısa zamanda iyileşmesini umduklarını kaydetti.

Lior Haiat'ın mesajı, İsrail Dışişleri Bakanlığının Twitter sayfasında da paylaşıldı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani de deprem nedeniyle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu telefon ile arayarak depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlar için de geçmiş olsun dileklerini iletti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elazığ'da meydana gelen deprem nedeniyle destek mesajı yayımladı. Macron, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ülkesinin Türkiye'nin yanında olduğunu belirtti.

Macron mesajında, "Düşüncelerim hayatını kaybedenler ve yakınlarıyla. Dayanışma içindeyiz ve destek vermeye hazırız" ifadelerini kullandı. (AA/Sputnik)