Garo Paylan: Sanasaryan Han'ın kiraya verilmesi toplum vicdanını yaralayacak

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Paksoy’a, "Yoksul Ermeni öğrencilerin eğitim ihtiyaçları için yaptırılan ve Ermeni cemaatine ait bir vakıf olarak tescil edilen, buna rağmen mülkiyet hakları devlet tarafından gasp edilen Sanasaryan Han’ın, devletçe kiraya verilmesi toplum vicdanını yaralamayacak mı?" diye sordu.

ANKARA – HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Vakıflar Genel Müdürlüğünce Sanasaryan Han’ın restorasyon karşılığı 35 yıllığına kiraya verilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Paksoy’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Paylan, Mıgırdıç Sanasaryan tarafından 1895 yılında yaptırılan, daha sonra akarlarıyla yoksul Ermeni çocuklarının eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla mülkiyeti İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne bırakılan Sanasaryan Han’a, 100 yıl kadar önce devlet tarafından el konulduğunu söyledi. Uzun yıllar Emniyet Müdürlüğü olarak da kullanılan hanın, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon projesi karşılığında ihale usulüyle 35 yıllığına kiraya verileceği yönünde basına yansıyan bilgiler olduğunu belirten Paylan, “2014 yılında Türkiye Ermenileri Patrikhanesi tarafından Sanasaryan Han’ın mülkiyetine dair başlatılan hukuki süreç Anayasa Mahkemesi’nde devam etmektedir. Hal böyleyken, Sanasaryan Han’ın 35 yıllığına kiraya verilmesi hem kamu vicdanını yaralamakta ve hem de dava sürecini yok saymaktadır” dedi.

RESTORASYONU NEDEN DEVLET YAPMIYOR?

Paylan, Bakan Paksoy’un şu sorulara yanıt vermesini istedi
-Sanasaryan Han’ın mülkiyetine dair yargı süreci sonuçlanmamışken, hanın ihale ile 35 yıllığına kiralanması hakkında ne düşünmektesiniz?
-Yoksul Ermeni öğrencilerin eğitim ihtiyaçları için yaptırılan ve Ermeni cemaatine ait bir vakıf olarak tescil edilen, buna rağmen mülkiyet hakları devlet tarafından gasp edilen Sanasaryan Han’ın, devletçe kiraya verilmesi toplum vicdanını yaralamayacak mıdır?
-Önemli bir kültür varlığı olan Sanasaryan Han’ın restorasyonunun devlet tarafından gerçekleştirilmemesinin gerekçesi nedir?
-Sanasaryan Han’ın mülkiyeti yapılış amacına uygun olarak Ermeni toplumuna geri verilecek midir?