HSK'den 'FETÖ'cü hakimleri koruma' iddiasına yanıt: Şikayetler titizlikle inceleniyor

HSK, kurulun "FETÖ iltisaklı yargıçları koruduğu" iddiası üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, "Halen görevde olan hâkim ve savcılar hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibat veya iltisaklarına dair gelen tüm ihbar ve şikâyetler titizlikle incelenmekte olup, ilgililer hakkında inceleme ve soruşturma izinleri verilmektedir" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yeni Şafak gazetesinde yayınlanan bir haberde "FETÖ'cü hakimlerin korunduğu" iddiası hakkında açıklama yaptı.

HSK'nin hakim ve savcılarla ilgili şikayetleri değerlendirdiği belirtilen açıklamada, "Hakimler ve Savcılar Kurulu gerek darbe girişimi öncesinde, gerekse sonrasında FETÖ/PDY ile mücadele konusunda en etkin ve en hızlı şekilde harekete geçen kurumların başında gelmektedir. Bu bağlamda olağanüstü halin kaldırılmasından sonra ilgili mevzuatın verdiği yetki uyarınca çalışma yapan öncü kurumlardandır" denildi.

FETÖ soruşturmalarının 2014 yılında başladığı hatırlatılan açıklama, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 3 bin 926 hakim ve savcı hakkında meslekten ihraç edildiği kaydedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İHBAR VE ŞİKAYETLER TİTİZLİKLE İNCELENİYOR: Halen görevde olan hâkim ve savcılar hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibat veya iltisaklarına dair gelen tüm ihbar ve şikâyetler titizlikle incelenmekte olup, ilgililer hakkında inceleme ve soruşturma izinleri verilmekte, Kurulumuz Teftiş Kurulu Başkanlığınca ilgililer hakkında yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen tüm deliller ile ilgili kurumlardan gelen bilgi ve belgeler (tanık beyanları, bylock içerikleri, ankesör uygulamaları, etkin pişmanlıktan yararlanan sanık beyanları vs.), 375 sayılı KHK’nın geçici 35. maddesinin (A) fıkrası uyarınca karar vermeye yetkili olan Hâkimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulunca hâkimlik ve savcılık teminatı ile masumiyet karinesi de gözetilerek ayrıntılı şekilde incelenmekte ve değerlendirilmektedir.

DELİLLERİN NİTELİĞİNE GÖRE İHRAÇ CEZASI VERİLİYOR: Hâkimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulu tarafından mevcut delillerin niteliğine göre, 375 sayılı KHK’nın geçici 35. maddesinin son fıkrası uyarınca savunmaları da alınmak suretiyle haklarında meslekten çıkarma kararları verilmektedir.

HSK, YARGI TEŞKİLATININ TEMİNATIDIR: Hâkimler ve Savcılar Kurulu bir yandan anılan işlemleri tesis ederken diğer yandan Anayasa’nın 139. maddesinde kayıt altına alınan “hâkimlik ve savcılık teminatı” hükümleri uyarınca görevdeki hâkim ve savcıların vicdani kanaatlerine göre bağımsız ve tarafsız şekilde yargı görevlerini yerine getirebilmeleri açısından gerekli hassas dengeyi korumak suretiyle yargı teşkilatının teminatını oluşturmaktadır. Hâkimler ve Savcılar Kurulu, yargıya olan güvenin korunup sürdürülebilmesi amacıyla üzerine düşen yüksek sorumluluğun bilincinde olarak ilk günkü kararlılığı ile çalışma ve mücadelesini sürdürmektedir.

Yeni Şafak gazetesinde bugün "HSK’da FETÖ’cüleri kim koruyor?" başlığıyla yayınlanan haberde eski Korgeneral Metin İyidil hakkında beraat ve tahliye kararı veren heyete başkanlık eden hakim hakkında, "FETÖ üyeliği" iddiasıyla şikayet olduğu belirtilmişti.

HSK'nin "FETÖ iltisaklı yargıçları koruduğu" iddia edilen haberde, "Darbe davaları gibi kritik dosyalara bakan mahkemelere atanan FETÖ iltisaklı yargıçların HSK’da kimler tarafından korunduğu merak konusu oldu" ifadeleri kullanılmıştı. (HABER MERKEZİ)