Şentop: FETÖ'nün siyasi ayağıyla ilgili mücadeleyi emniyet ve yargı yürütüyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'teki "FETÖ'nün siyasi ayağının araştırılması" için komisyon kurulması taleplerine ilişkin "Hangi ayakla ilgili olursa olsun bütün mücadele sürecini emniyet, yargı ekseninde yürütüyoruz. Siyasi ayak için ayrı bir mecra düşünmeye gerek var mı? Bu mücadeleyi de siyasi ayakla ilgili de emniyet ve yargı kurumlarımız yürütüyor" dedi.

DUVAR – TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin sorusu üzerine, CHP’nin “FETÖ’nün siyasi ayağının” araştırılmasına ilişkin komisyon kurulmasını talebi ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “‘FETÖ’nün siyasi kanadı nerede? Bunları bulun diyoruz. Bulamıyorlarsa bize yetki versinler biz buluruz” açıklamasını değerlendiren Şentop, şunları söyledi:

“Bu konuda çok ciddi bir mücadele yürütülüyor. Aralık 2013’te başladı. 15 Temmuz sonrasında da çok daha titiz bir şekilde yürütülen bir mücadele var. Hangi ayakla ilgili olursa olsun bütün mücadele sürecini emniyet, yargı ekseninde yürütüyoruz. Siyasi ayak için ayrı bir mecra düşünmeye gerek var mı? Bunu soruyorum. Bu mücadeleyi de siyasi ayakla ilgili de emniyet ve yargı kurumlarımız yürütüyor. Nitekim bununla ilgili yakalananlar, yargılananlar, mahkum olanlar var. Demek ki bunu kendi olağan akışı içinde sürdürmemiz, zaten devam ediyoruz, sürdürmemiz de gerekir diye düşünüyorum.”

‘MECLİS AYAĞINI ARAŞTIRMANIN EKSİK OLDUĞU KANAATİNDE DEĞİLİM’

Şentop, “Meclis’in devreye girmesini istiyor CHP. Meclis ayağı eksik mi kaldı bu araştırmada. Siz gerekli girişimlerin olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Diğer bütün ayaklarıyla ilgili de mücadele bu şekilde yürütülmüş olsaydı olabilir ama bu konuda ben eksik olduğu kanaatinde değilim. Kendi boyutları içinde biraz uluslararası bir yeni jenerasyon terör örgütüne dönüşen yapılanma ile ilgili mücadele yürütülüyor. Bugün de yine gözaltılar oldu bu süreçle ilgili. Emniyet ve yargı merkezli ki hukuki olarak doğru olan da budur, mücadelenin titizlikle sürdürülmesi kanaatindeyim.”

‘RAPORU BASMAMIZ İÇİN İÇ TÜZÜĞE UYGUN OLMASI LAZIM’

15 Temmuz Darbeleri Araştırma Komisyonu raporunun yayınlanmadığına yönelik tartışmalar gündeme geldiği, CHP’den de siyasi ayağın bir göstergesi olduğuna dair beyanlar bulunduğu ifade edilerek, değerlendirmesi sorulan Şentop, bununla ilgili daha önce cevap verdiklerini belirterek, böyle bir komisyon kurulduğunu, hazırladığı metnin de komisyon raporu olarak Meclis Başkanına sunulduğunu dile getirdi.

Şentop, “Bu raporda komisyonun üzerinde mutabık kalmadığı hususların da bulunduğuna dair komisyon üyesi CHP’li arkadaşlar tarafından bir itiraz yapılıyor, Meclis Başkanlığına veriliyor. Meclis Başkanı da itiraz üzerine bu metni komisyona iade ediyor. Bu süre içinde üzerinde mutabık kalınan bir rapor ortaya çıkmadığı için asıl metin muhalefet şerhleriyle beraber, mutabık kalınan bir rapor olmadığı için rapor verilemiyor. Daha sonra seçim dönemine girildiği için seçim dönemi geçince yeni yasama dönemi başlayınca bütün raporlar kadük hale geliyor” dedi.

“Dolayısıyla buradaki mesele Anayasaya ve iç tüzüğe göre usullere uygun teşekkül etmiş, tekemmül etmiş, tamamlanmış bir raporun bulunmaması meselesidir” diyen Şentop, “Böyle bir raporu Meclis bir komisyon raporu olarak basamaz. Bu raporun iç tüzüğe göre oradaki şartlara, kriterlere göre bir rapor olması lazım” ifadelerini kullandı. (ANKARA/AA)