Çok sayıda davada tanıklık yapan mahkum İ.Ö.: 10 yaşında muhbirliğe başladım

Adli suçtan aldığı mahkumiyet nedeniyle cezaevinde bulunan İ.Ö., pek çok davada müşteki ya da tanık sıfatıyla yer aldı. "10 yaşında muhbirliğe başladığını" söyleyen İ.Ö.'nün şikayet ettiği isimler arasında Sami Elvan, Hayko Bağdat, Sezen Aksu ve Tarkan da bulunuyor. İ.Ö. cezaevinde de izlediği televizyon programları hakkında suç duyurusunda bulunuyor.

DUVAR – Yıllardır birçok farklı davada hem müşteki hem tanık olarak yer alan İ.Ö. bulunduğu cezaevinden izlediği televizyon programlarında “tespit ettiği hakaretlerle” ilgili suç duyuruları yapıyor.  Şikayetleri, “devlete, cumhurbaşkanına, iktidar partisine” yönelik eleştirileri kapsıyor.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre İ.Ö’nün şikayet ettiği isimler arasında Sami Elvan, Hayko Bağdat, Melek Ulagay, eski CHP milletvekili Kemal Anadol ve HDP de var. İ.Ö., Sezen Aksu, Tarkan, Gülben Ergen’in de Gezi Parkı eylemleri sırasında başına biber gazı mermisi isabet ettiği için hayatını kaybeden Berkin Elvan’a başsağlığı dileyerek “devleti hedef gösterdiklerini” iddia etti.

Son olarak avukat Efkan Bolaç’ın, 5 yıl önceki bir televizyon programındaki konuşması nedeniyle 3 yıl hapis cezası aldığı dava da, İ.Ö.’nün suç duyurusunun ardından açılmıştı. İ.Ö., 18 avukatın toplam 159 yıldan fazla ceza aldığı Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasının da tanıkları arasında yer aldı.

İSMİNİN BASIN YER ALMAMASI İÇİN YAYIN YASAĞI İSTEDİ

10 yaşında polis muhbirliğine başladığını söyleyen ve kendisinden “12 sene görev yapmış bir istihbaratçıyım” diye bahseden İ.Ö., İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne yazdığı dilekçede, isminin basında yer almaması için yayın yasağı çıkarılmasını talep etti.

Toplam cezası 18 yıl olan İ.Ö. 2022’de tahliye olacak. Adli suçlardan mahkum olmasına rağmen siyasi örgütlerle ilgili birçok davada tanıklık etti.

HABERİN TAMAMI