Arkeolog Merve Kaçmış'ın ölümü Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep müzesinde çalışırken intihar eden arkeolog Merve Kaçmış'ın ölümünü Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a sordu. Toğrul, Ersoy'a, "Merve Kaçmış’a mobbing uyguladığı için Kaçmış’ın ölümüne neden olduğu iddia edilen Zeugma müzesi müdürüyle ilgili daha önce açılmış bir soruşturma ya da kovuşturma mevcut mudur?" diye sordu.

GAZİANTEP – HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep Müzesi’nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış’ın ölümünü Meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, Kaçmış’ın ölümünü soran Toğrul aynı zamanda kaybolan tarihi eserlerin akıbeti hakkında da bilgi istedi.

BAKANLIĞA SORULAR…

Gaziantep Müzesi’nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Bağlar’da ailesinin oturduğu binanın 8’nci katından atlayarak yaşamına son verdi. Ailesi, Kaçmış’ın çalıştığı müzede maruz kaldığı mobbing nedeniyle intihar ettiğini öne sürüyor. HDP’li Toğrul, Ersoy’a şu soruları sordu:

  • Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesinde kaç tarihi eser vardır? Kaybolan tarihi eser ve envanter kayıtlarında bir uyumsuzluk var mıdır? Envanter sayımı hangi periyotlarda yapılmaktadır? 2002-2020 yılları arasında kaç adet tarihi eser müzeye getirilmiştir?
  • Müzedeki eserlerin gerçek olup olmadığına dair bir envanter çalışması yapılmış mıdır? Müze açılışı envanteri ile şimdiki envanter arasında bir farklılık var mıdır? Sadece eser kayıplarıyla ilgili değil, mevcut eserlerin orijinallerinin sahteleriyle değiştirilip değiştirilmediği konusunda bakanlığınızın bir çalışması olacak mıdır?
  • Müzede kayıtlı olmayan tarihi eser sayısı kaçtır? Kayıtlı olmayan eserler neden kayıt altına alınmamıştır? Bu eserler nereden müzeye getirilmiştir?
  • Müzede eksik olduğu iddia edilen 150-200 tarihi eserin şu an nerede olduğuna dair bir bilgi mevcut mudur? Bu kayıp tarihi eserlerin akıbetine ilişkin bir araştırma ve inceleme başlattınız mı? 150-200 kayıp tarihi eser kimin üzerine zimmetlenmiştir? Kaybolan ve kaydı olmayan envanterin adı ve cinsi nedir?
  • Tarihi eserlerin komisyon tarafından sayılmadan önce de kayıp olduğu bilgisi müze yöneticileri tarafından da biliniyor muydu? Müzedeki tarihi eserlerin 2017 yılından itibaren kaybolmaya başladığı iddia ediliyor, bu iddialar doğru mudur? Bu iddialar kapsamında müze yönetimi hakkında açılan bir dava ya da soruşturma var mıdır?
  • Bakanlığınız tarafından Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde yaşanan usulsüzlükler hakkında bir inceleme ve araştırma başlatıldı mı? Arkeolog Merve Kaçmış’ın, müze yöneticilerinin uyguladığı mobbing nedeniyle intihar ettiği iddiaları doğru mudur? Merve Kaçmış yaşamış olduğu mobbingden kaynaklı bakanlığınıza başvuruda bulunmuş, bakanlığınız bu şikayeti neden dikkatte almamıştır?
  • Merve Kaçmış’a mobbing uyguladığı için Kaçmış’ın ölümüne neden olduğu iddia edilen Zeugma müzesi müdürüyle ilgili daha önce açılmış bir soruşturma ya da kovuşturma mevcut mudur? Mevcut ise bu soruşturmalar ne ile ilgilidir? Zeugma müzesi müdürü E.Ö nün ağır ceza mahkemesinde yargılandığı doğru mudur? Doğru ise hakkındaki soruşturmanın kapsamı nedir?
  • Tarihi eserlerin korunması için yeni bir mevzuat çalışması yürütecek misiniz? (DUVAR)