Eski futbolculara 'FETÖ'den hapis cezası

Eski futbolcular Zafer Biryol ve İsmail Şengül ile menajer Ersin Güreler, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı. 'Etkin pişmanlık' hükümlerinden yararlandırılan eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç ise 2 yıl 1'er ay hapse mahkum edildi.

DUVAR – ‘Futbolda FETÖ yapılanması’ davası sonuçlandı. 6 sanık, 2 yıl 1 ay ile 6 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına sanıklar katılmazken, sanıkları avukatları temsil etti. Esas hakkındaki mütalaaya karşı son savunmaları istenen sanık avukatları, müvekkillerinin suçsuz olduklarını savunarak, beraat talebinde bulundu.

Verilen aranın ardından davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, eski futbolcu Zafer Biryol ve İsmail Şengül ile menajer Ersin Güreler’in, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’tan 6 yıl üçer ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Heyet, duruşmalardaki beyanları nedeniyle etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırıldığını belirttiği eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç’ın ise ‘silahlı terör örgütü üyeliği’nden 2 yıl birer ay hapis cezasına çarptırılmasını hükme bağladı.

DENETİMLİ SERBESTLİK

Bu karara göre etkin pişmanlık hükmünden yararlandırılarak 2 yıl birer ay hapis cezasına çarptırılan İrtegün, Boral ve Çatkıç hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 221/5. maddesi uyarınca, birer yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine de hükmeden heyet, diğer 3 sanık hakkında da TCK’nın 58/9. madde gereğince, ‘cezalarının infazından sonra ayrı ayrı denetimli serbestlik tedbirlerinin uygulanması’ yönünde karar aldı.
(İSTANBUL-AA)