CHP’den 15 Temmuz bağışları için kanun teklifi

CHP, 15 Temmuz darbe girişimi ve Beşiktaş’taki bombalı saldırının ardından toplanan yaklaşık 400 milyon TL’lik bağışın ölenlerin yakınlarına ve yaralılara doğrudan verilmesini talep ederek kanun teklifi verdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, 15 Temmuz darbe girişimi ve Beşiktaş saldırısı mağdurlarının ardından toplanan 397.2 milyon TL tutarındaki bağışın, yaşamını yitirenlerin yakınlarına ve yaralılara dağıtılması için kanun teklifi verdi.

‘VAKFA AKTARILMASI VİCDANA SIĞMAYACAKTIR’

Teklifin gerekçesinde, 15 Temmuz darbe girişimi ve İstanbul Beşiktaş’taki saldırıda yaşamını yitiren ve yaralananlar için bağış kampanyaları düzenlendiği, toplanan bağışlardan aradan geçen 3.5 yıllık sürede mağdurlara tek kuruşluk yardım yapılmadığı belirtildi. Beşiktaş saldırısının ardından 58 milyon 262 bin TL, 15 Temmuz Bağış Kampanyası’nda 338 milyon 971 bin TL’nin toplandığı ve Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarıldığına dikkat çekilen teklifin gerekçe kısmında şu ifadelere yer verildi:

“Vatandaşlarımızın şehit aileleri ve gazilere iletilmek üzere yaptığı bağışların, her ne amaçla olursa olsun bir vakfa aktarılması hukuka, ahlaka ve vicdana sığmayacaktır. Çünkü bu bağışlar, mağdurlar için yapılmış şartlı bağışlardır ve doğrudan mağdurlara iletilmesi zorunludur. Aksi durum; toplumda aldatılma hissi yaratacak, toplumsal dayanışma duygusunu zedeleyecek hem de devlete olan güveni sarsacaktır. 15 Temmuz gecesi ve Beşiktaş saldırısında mağdur olanlar için yapılan bağışlar, bir vakfın geliri haline getirilemez” denildi.

‘3 YILDA YÜZDE 10 NEMA GELİRİ HAKLARIN HEBA EDİLMESİDİR’

“Ayrıca şehit yakınları ve gaziler için devlete emanet edilen 361 milyon TL tutarındaki bağışlar için 3 yılda sağlandığı açıklanan yaklaşık 35 milyon TL’lik nema miktarı da ekonominin gerçeklerine uymamakta, bağışların ‘ucuz fon’ olarak kullanıldığı tespitlerini haklı çıkarmaktadır. Yaklaşık 3 yılda yüzde 10’un altındaki bir nema geliri, şehit yakınları ve gazilerin haklarının heba edilmesidir.”

‘HIZLI ŞEKİLDE MAĞDURLARA ULAŞTIRILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR’

“15 Temmuz gecesi hain darbecilerin hedefi olan ve bombalanan Gazi Meclis, şehit yakınları ve gazilerin yanında olmalı, milletin emanetinin mağdurlara ulaştırılmasını sağlamalıdır. Bu görev; TBMM’nin 15 Temmuz’da canı pahasına darbeye direnen millete olan borcudur. Kanun teklifi ile milletimizin; 15 Temmuz hain darbe girişimi ve Beşiktaş’taki hain terör saldırısında şehit düşen ve yaralanan vatandaşlarımız için yaptığı bağışların doğrudan ve hızlı şekilde mağdurlar ile mağdur yakınlarına ulaştırılması öngörülmektedir.”

3 AY İÇİNDE DAĞITILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

“Beş maddelik teklif ile kamu kurum ve kuruluşlarınca doğal afet, can ve mal kayıplarına yol açan terör olayları ile afet benzeri olaylardan sonra, mağdur ve mağdur yakınları için düzenlenen bağış ve yardım kampanyaları altı ay içinde sonuçlandırılması öngörülüyor. Teklife göre, kanunun yayınlandığı tarihten önce düzenlenen 15 Temmuz Dayanışma Kampanyası ile Beşiktaş terör saldırısı kampanyası için toplanan ancak Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktırılan bağışların ise Sayıştay denetiminin ardından 3 ay içinde mağdur ve mağdur yakınlarına, Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre doğrudan dağıtılacak." (DUVAR)