Rahşan Ecevit son yolculuğuna uğurlandı

GATA'da cuma akşamı vefat eden Rahşan Ecevit için Kocatepe Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Rahşan Ecevit, devlet mezarlığında eşi Bülent Ecevit'in yanına defnedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rahşan Ecevit, bugün Ankara Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Rahşan Ecevit'in devlet mezarlığında toprağa verildi.

Rahşan Ecevit'in mezarına konulmak üzere, memleketi Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinden de toprak gönderildi.

Cenaze törenine; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, Meclis eski Başkanı Cemil Çiçek, CHP'nin 24 Haziran 2018 seçimindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski ve yeni milletvekilleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Katılanlar yakalarına, Rahşan Ecevit'in eşi Bülent Ecevit'in omzuna yaslanırken çekilen fotoğrafı taktı.

KILIÇDAROĞLU: ÖRNEK DAVRANIŞ SERGİLEDİLER

Cenazeye katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu burada yaptığı açıklamasında, "Siyaset dünyamızın önemli bir aktörünü sonsuzluğa yolcu ediyoruz. Hepimiz üzüntülüyüz, derin üzüntü içerisindeyiz. Rahşan Hanım siyaset dünyamızda, eşiyle birlikte uzun bir mücadele zamanı başlattılar. Demokrasi, hukuk, liyakat, siyasette temizlik, dürüstlük açısından. Sadece Türkiye değil, bütün dünyaya örnek davranışlar sergilediler. Onların ifade ettiği, 'halkça bir düzeni' bugün de arıyoruz. İnsanca bir yaşamı bugün de arıyoruz ve aramaya devam edeceğiz. Birlikte mücadele ettiler, birlikte yol yürüdüler, birlikte hapse girdiler. İşçilerin, yoksulların haklarını birlikte aradılar. Aramaya devam ediyoruz. Onların bıraktığı ilkeler bizim bugün için de sürdürmeye çalıştığımız ilkelerdir. Bu vesileyle ben parlamentoda grubu olan olmayan bütün milletvekillerine şükran borçluyum. Ortak hareket etme açısından. En azından bir acı karşısında parlamentonun birlikte olması bizim açımızdan son derece değerlidir" dedi.

Namazın ardından Kılıçdaroğlu'nun da omuz verdiği cenaze, devlet mezarlığına defnedildi.

DSP Kurucu Genel Başkanı, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi 97 yaşındaki Rahşan Ecevit, tedavi gördüğü GATA'da cuma akşamı vefat etmişti.

Rahşan Ecevit'in devlet mezarlığında eşi Bülent Ecevit'in yanına defnedilebilmesi için TBMM'de temsil edilen siyasi partiler ortak girişimle yasal düzenleme yaptı.

Rahşan Ecevit, siyasi hayatın önemli kadın aktörlerinden biriydi.  1980 darbesinin ardından Bülent Ecevit'e siyaset yasağı getirilince Demokratik Sol Parti'yi kurdu ve ilk genel başkanı oldu. Yasak kalkınca Bülent Ecevit'e genel başkanlığı bıraktı ama her zaman siyaset sahnesinde yer aldı. (HABER MERKEZİ)

Murat Yetkin: Rahşan Ecevit ilk etkili kadın siyasiydiMurat Yetkin: Rahşan Ecevit ilk etkili kadın siyasiydi