İSMEK'in Kürtçe kurslarına başvurular başladı, ilgi yoğun

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uzun zamandır gündemine aldığı Kürtçe dil kurs başvuruları başladı. İstanbul Avrupa yakasında açılacak kurslara ilk günde kontenjanların çok üzerinde başvurular yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

Ferhat Yaşar

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uzun zamandır gündemine aldığı Kürtçe dil kurs başvuruları başladı. Daha önce Hakkı Savunanlar Platformu ile görüşen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSMEK bünyesinde Kürtçe dil kurslarının açılacağını söylemişti. İBB internet sitesinden; Esenyurt, Kıraç, Fatih, Bağcılar ve Şişli-Mecidiyeköy’de Kürtçe kursları için kayıt alınacağı ilan edildi.

Açıklamada, Kürtçe kursları için başvuruların 25 Ocak tarihine kadar devam edeceği ve her ilçede ders saatlerinin farklı olacağı bilgisi verildi. Bazı ilçelerde kontenjanın 25, bazılarında ise 15 kişiyle sınırlı olacağı belirtildi. Ayrıca tüm ilçelerdeki kurs günleri ve saatleri de değişkenlik gösteriyor. Hem hafta sonu hem de hafta içi kurslar verilecek. Bütün kurslarda toplam 150 kişi için kontenjan açıldı.

Duyurunun ardından Kürtçe dil kursu için başvurular dün başlarken İBB’ye ait Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) bünyesinde öğretilen yabancı diller arasına eklenen Kürtçe için çok sayıda başvuru yapıldı. Başvuru süresinin üzerinden henüz 24 saat geçmeden kontenjanları aşan sayıda başvuru yapıldı.

Buna göre 16 Ocak saat 18.00 saati itibarıyla başvurularda durum şöyleydi: Esenyurt'ta açılan 25 kişilik kontenjana 37, Esenyurt Kıraç'ta 20 kişilik kontenjana 13, iki kurs açılan Şişli Mecidiyeköy dil okulunun 25'er kişilik kontenjanlarına 100'er, Bağcılar Yıldıztepe'ye 20 kontenjana 41, Fatih dil okuluna 25 kişilik kontenjana 68 başvuru.

Kurslardaki ders saatleri şöyle;

Esenyurt: Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, saat 18.00-21.00,

Esenyurt Kıraç: Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 13.00-16.00,

Şişli-Mecidiyeköy Dil Okulu: Perşembe ve Cuma günleri 18.00-21.00,

Bağcılar Yıldıztepe: Cumartesi ve Pazar günleri sabah 09.00-14.00,

Fatih Dil Okulu: Cumartesi ve Pazar günleri 09.00-12.00,

Şişli-Mecidiyeköy Dil Okulu: Cumartesi ve pazar günleri saat 14.10-17.10 arasında olacak.

4 ay sürecek kurslar 05.02.2020 tarihinde başlayacak ve  26.06.2020 tarihinde bitecek.

'İBB OLUŞACAK TALEPLER DOĞRULTUSUNDA KURSLARIMIZ ŞEKİLLENECEKTİR'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun iki eğitmen almak için geçtiğimiz yılın aralık ayında perşembe günü bir ilan duyurusu yaptı. İBB yaptığı duyuru ile ilgili yazılı açıklama yaptı. “Daha önceki İSMEK Eğitimlerinde Kürtçe eğitim programları hazırlanmış olup, Milli Eğitimde de yer alan Kürtçe modüller esas alınarak eğitim verilecektir” denilen açıklamada ayrıca "Anadolu ve Avrupa Yakası’nda erişimin en kolay olacağı iki noktada kursların açılması planlandığı" belirtildi.

KÜRTÇE KURSLAR YEREL SEÇİMLERDE VAATLER ARASINDAYDI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçim sürecinde 'talep olması durumunda' İSMEK'lerde Kürtçe dil kursu açılabileceğini vaat etmişti. Etnik köken farkı gözetmeksizin hizmet verileceğinin altı çizilen açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Sayın Başkanımız da bu konudaki tavrını, seçimden önce defalarca dile getirmiş ve seçmene, bu tür taleplerin karşılanacağı yönünde vaatlerde bulunmuştur. Çünkü, Sayın Başkan Ekrem İmamoğlu; din, etnik köken, cinsiyet, mezhep, siyasal düşünce farkı gözetmeksizin her yurttaşa eşit hizmet verileceğini, yurttaşların sorun ve talebi ile ilgilenileceğini söylemiştir. İSMEK de kendi plan, program ve hedeflerini bu doğrultuda belirlemektedir. Oluşacak talep doğrultusunda kurslarımız şekillenecektir.”