Demirtaş'ın 'Leylan' romanına yayınevlerinden destek

Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde kaleme aldığı öykü kitapları, PTT'nin sitesinden kaldırıldı. Bu duruma tepki gösteren bazı yayınevleri, Demirtaş'ın yeni kitabı "Leylan" için destek mesajları yayınladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Edirne F tipi cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı kitaplar, İBB'ye ait İstanbul Kitapçısı'nda satışa sunuldu. Sosyal medyada bazı kesimler tarafından eleştirilen bu durumun ardından, PTT’nin alışveriş sitesi PTTAvm.com da Demirtaş'a ait kitapların satışını sitesinden kaldırdı.

Çeşitli yayınevleri ise Demirtaş'ın 22 Ocak'ta satışa sunulacak yeni kitabı Leylan için destek mesajları yayınlandı.

Yayınevlerinin mesajları şu şekilde oldu:

​Avesta Yayınları: "Selahattin Demirtaş’ın daha yayımlanmamış romanına ilişkin yapılan birtakım tartışmalar, düşünce özgürlüğünün çerçevesini aşıyor, doğrudan düşünce ve ifade özgürlüğüne ve onu yayma hakkına bir müdahaledir. Dipnot Yayınlarının yanındayız."

Yordam Kitap: "Siyasetçi ve yazar Selahattin Demirtaş'ın kitaplarının satışını engellemek için yürütülen kampanyayı ve yasakçı anlayışı kınıyor, ünlü Alman şairi H. Heine'nin sözlerini hatırlatıyoruz: 'Bugün kitapları yakan, yarın insanları da yakar.' Yayıncısı Dipnot'a başarılar diliyoruz."

​Tekin Yayınları: "Düşüncenin ifade edilmesi, yayılması ve yayımlanması için aynı çatı altında birlikte mücadele ettigimiz, dostumuz Dipnot Yayınevi'nin yanındayız... Her alanda ve her mecrada #Leylan'ı satarız! Kimse canını sıkmasın."

​Telos Yayınları: "Selahattin Demirtaş'ın kitaplarının satışını engellemeye yönelik kampanyayı hayli tehlikeli buluyoruz. Bugün Demirtaş şahsında cisimleşen yasakçılık ve sansürün, bu coğrafyada yıllarca uygulandığı ve hiçbir olumlu sonuç getirmediği unutulmamalı. Dipnot'a başarılar diliyoruz"

​NotaBene Yayınları: "Genişleyeceği ve genelleşeceği açık bir saldırı dalgası karşısında düşünceyi ve kitabı tekrar savunmak zorundayız. Dost ve kardeş yayınevimiz @DipnotY'nın yanındayız."

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan Demirtaş'ın, cezaevinde geçirdiği dönem süresince Dipnot Yayınları'ndan çıkan Seher ve İletişim Yayınları'ndan çıkan Devran isimli iki kitabı yayımlandı. (HABER MERKEZİ)

PTTAVM'de Demirtaş yasak, Gülen serbestPTTAVM'de Demirtaş yasak, Gülen serbest