Çavuşoğlu: Rusya'dan Hafter'i ikna etmelerini bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Putin ve Erdoğan'ın Libya'da ateşkes çağrısını yeniledi. Bakan, "Rus dostlarımızdan beklentimiz Hafter'i bu konuda ikna etmeleridir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Shirley Botchway ile İstanbul’da görüştü. Görüşme sonrası Botchway ile ortak basın açıklaması gerçekleştiren Çavuşoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'da ateşkes çağrısı yaparak, "Rus dostlarımızdan beklentimiz; iki devlet başkanının mutabık kaldığı gibi Hafter'i bu konuda ikna etmeleridir" dedi. Bakan Çavuşoğlu, "İş siyasi çözüme geldikten sonra herkesin işin içinde olması konusunda sıkıntımız yok,buna Hafter de dahil ama önce ateşkese riayet edecek" ifadelerini kullandı.

'HAFTER BİR AKTÖR AMA MEŞRU DEĞİL'

Putin ve Erdoğan'ın ateşkes konusunda mutabakat sağladıklarını belirten Çavuşoğlu, "İki devlet başkanı bir çağrıda bulundu. Buradaki mutabakata göre, Türkiye olarak biz şu andaki tek meşru yönetimi bu çağrıya destek vermeleri konusunda ikna edecektik. Rusya tarafı da Hafter’i bu çağrıya destek verme konusunda ikna edecekti. Biz üzerimize düşeni yaptık. Hemen Trablus ile temasa geçtik. Daha o akşam ortak açıklamayı desteklediklerini güçlü şekilde vurgulayan açıklamalar yaptılar. Ama Hafter’den böyle bir açıklama gelmedi. Rus dostlarımızdan beklentimiz, iki devlet başkanının da mutabık olduğu üzere Hafter’i  ikna etmeleri" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, konuşmasının devamında da şu ifadeleri kullandı: "Burada Rusya bir aktördür. Geçmişte Suriye konusunda da çok çabalar sarf ettik. Bizim burada Hafter’i de yok saymamız söz konusu değil. Hafter de bir aktör ama meşru değil. Ama Hafter’in meşruiyeti var mı? Hafter önce ateşkese riayet edecek, sonra siyasi sürece gideceğiz." (HABER MERKEZİ)

 Hafter, Türkiye ve Rusya'nın ateşkes çağrısını reddettiHafter, Türkiye ve Rusya'nın ateşkes çağrısını reddetti