İÜ geri adım attı: Yemekhane kararı iptal

Sabah kahvaltısını kaldıran ve indirimli yemek uygulamasını tek öğüne düşüren İstanbul Üniversitesi öğrencilerin ve kamuoyunun tepkisi üzerine geri adım attı. İÜ Rektörlüğü'nün açıklamasında "Rektörlüğümüz öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, kampüste sabah kahvaltısını kaldıran ve indirimli öğünü teke düşüren uygulamadan vazgeçildiğini açıkladı.

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı tüm kampüslerdeki yemekhanelerde kahvaltı kaldırılmış, üç öğün indirimli yemek hakkı tek öğüne düşürülmüştü. Öğrencilerin protesto eylemine polis saldırmıştı. Kamuoyunda hem uygulamaya hem de öğrencilere yönelik polis şiddetine tepki oluşmuştu.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, yemekhaneyle ilgili karardan vazgeçildiğini duyurdu. Gece yapılan açıklamada şöyle denildi:

'ÖĞRENCİLERİN TALEPLERİNİ DİNLEYEN REKTÖRLÜĞÜMÜZ...'

"İstanbul Üniversitesi uzun bir süredir öğrencilerine sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği imkanı sunan az sayıdaki üniversitelerden birisidir. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri için bu imkanı sunmaktan da her zaman büyük memnuniyet duymuştur.

2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmediğimiz halde yemekhane ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Ancak sadece bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir.

Gelişmeleri yakından takip eden, öğrencilerimizin dilekçelerini değerlendiren ve taleplerini dinleyen Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.

Rektörlüğümüz öğrencilerimizin yoğun talebi üzerine bütçe harcama planını yeniden gözden geçirmiş, diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağlamıştır. Önceliğimiz her zaman öğrencilerimizdir; Onların güven içerisinde, sağlıklı ve huzurlu şekilde eğitimlerine devam etmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

Sevgili öğrencilerimize sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim hayatı diliyoruz." (HABER MERKEZİ)

Ezgi Mola'dan öğrenciye polis copuna tepkiEzgi Mola'dan öğrenciye polis copuna tepki