Van Valiliği 'sarılma' cezasını savundu

Van Valiliği, Çatak'ta bir lisede doğum günü tebriki nedeniyle birbirlerine sarılan iki öğretmene ceza verilmesini savundu. Valiliğin açıklamasında "Yapılan inceleme soruşturma işlemleri sırasında elde edilen bilgiler, görüntüler ve tanık ifadeleri, konusu suç teşkil eden fiillerin okul içinde gerçekleştiğini ortaya koymuştur" ifadesi kullanıldı.
Van Valiliği açıklama yaptı.

DUVAR – Van’ın Çatak ilçesinde bir lisede doğum günü için birbirine sarılarak tebrik eden iki öğretmene ceza verilmesiyle ilgili açıklama yapan Van Valiliği, ‘konusu suç teşkil eden fiil’ ifadesini kullandı. Valilik sarılmanın okul içerisinde olmasına dikkat çekerek cezayı savundu.

Çatak ilçesindeki bir orta öğretim kurumunda “Doğum günü kutlarken birbirine sarılan öğretmenler cezalandırıldı” ifadeleriyle çıkan haberler üzerine bir açıklama yapılmasına gerek duyulduğu anlatıan açıklamada, ‘Kamu görevlilerinin hizmet içi ve dışındaki davranışlarının, resmi sıfatlarının gerektirdiği niteliklerle bağdaşır olması gerektiği’ yönünde ifadeler de yer aldı. Açıklamada şöyle  denildi:

“Devlet memurlarının mevzuat hükümlerine aykırı hareket ettiği ya da kanunla belirlenen suç fiillerinin herhangi birini işledikleri yönünde ulaşan ihbar ve şikayetler hukuk güvenliği kapsamında Valiliğimiz tarafından incelenmekte ve soruşturulmaktadır. Bu kapsamda, ilimiz Maarif Müfettişleri tarafından bir lisede iki öğretmene ait uygunsuz görüntülerin bulunduğu hususuyla ilgili inceleme soruşturma çalışmaları başlatılmış, soruşturma sonucunda ilgili kişiler hakkında disiplin ve idari teklifler getirilmiştir. İlgili haberlerde iddia edildiği gibi ‘doğum günü kutlaması ortamında yaşanan bir durumun söz konusu olmadığı’ tespit edilmiştir. Yapılan inceleme soruşturma işlemleri sırasında elde edilen bilgiler, görüntüler ve tanık ifadeleri, konusu suç teşkil eden fiillerin okul içinde gerçekleştiğini ortaya koymuştur.” (VAN/AA)