Cumhuriyet gazetesini tehdit soruşturmasında yetkisizlik kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı'nın "Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım" sözleriyle ilgili soruşturmada yetkisizlik kararı verdi ve dosyayı Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı'nın "Hep beraber toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne el bombası atalım" sözleri hakkında yetkisizlik kararı verdi. Dosya, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosunca "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" ve "tehdit" suçlarından yürütülen soruşturmada, Cumhuriyet Vakfı, Yeni Gün Haber Ajansı ile Kemal Işık Kansu "müşteki", Yeni Akit gazetesi yazarı Ali İhsan Karahasanoğlu ve Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı ise "şüpheli" olarak yer aldı.

Müşteki avukatlarının verdiği şikayet dilekçesine yer verilen soruşturma evrakında, 20 Aralık'ta Akit TV kanalında yayınlanan programın sunucu Fatin Dağıstanlı'nın, Cumhuriyet gazetesinin manşetini göstererek "Hadi gidelim, hep beraber toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım" dediği belirtildi.

TGS'den Cumhuriyet önünde eylemTGS'den Cumhuriyet önünde eylem

Söz konusu sözlerin gazeteyi ve gazeteci Işık Kansu'yu hedef gösterdiği ifade edilen şikayet dilekçesinde, şüpheli Ali İhsan Karahasanoğlu'nun da bunun üzerine sarf ettiği sözlerle hedef gösterme eylemine katıldığı öne sürüldü.

Soruşturma evrakında söz konusu programının Akit TV kanalında yayınlandığının anlaşıldığı belirtilerek, "Akit TV'nin Küçükçekmece adresinde faaliyet gösterdiği tespit edilmiş olup şikayetçinin başvurusuna konu olayın cereyan ettiği yerin yargı çevremizin dışında bulunduğu anlaşılmıştır" denildi.

Başsavcılık, bu nedenle soruşturmada yetkisizlik kararı vererek gereğinin yapılması için dosyanın Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi. (İSTANBUL/AA)

TGS'den Cumhuriyet önünde eylemTGS'den Cumhuriyet önünde eylem