43 barodan tepki: Şeri hukuk referans alınıyor

Ankara, İstanbul, İzmir'in de aralarında olduğu 43 baro, faizsiz finans uygulamaları konusunda denetleme standartlarını belirleyen kuralların Resmi Gazete'de yayımlanmasına tepki gösterdi. Ortak açıklamada, "Şer'i hukuka dayalı referanslarla Etik Kurallar belirlenmesi, anayasamızdaki laiklik ilkesine açıkça aykırı olduğu kadar, Cumhuriyet'in ruhuna, varlığına ve değerlerine de aykırıdır" eleştirisi yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Faizsiz finans uygulamaları konusundaki düzenlemeye ilişkin tartışmalar sürüyor. İslami finans kuruluşlarının faizsiz finans uygulamaları konusunda denetleme standartlarını belirleyen kurallar 14 Aralık tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

43 baro ortak yazılı açıklama yaparak, 'Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler İçin Etik Kurallar’ başlığı altında yayımlanan metne tepki gösterdi. Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan her bir vatandaş, kendi inancı ve vicdani kanaatiyle değerlidir. Bu bilinçle, toplumsal kutuplaştırmayı artırıcı bu ve benzeri her türlü girişimden uzak durulması gerekmektedir” uyarısı yapıldı.

Anayasa’nın ‘Cumhuriyet’in nitelikleri’ başlıklı 2’nci Maddesi’nde yer alan, "Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir” hükmünün hatırlatıldığı açıklamanın satır başları şu şekilde:

LAİKLİK VURGUSU: Cumhuriyetimizin en temel unsurlarının başında gelen laiklik, dini kurallar ile devletin işleyişini sağlayan yasal düzenleme ve kuralların, yani din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını gerektirir. Laiklik; pozitif bilimin, evrensel hukukun, düşünce özgürlüğünün başlıca teminatıdır.

ŞERİ HUKUK REFERANS ALINIYOR: Bu sebeple, tüm kural ve işlemlerin de laiklik ilkesine uygun düzenlenmesi şarttır. Aksi yöndeki tüm düzenlemeler, Anayasamıza ve Hukuk Devleti ilkesine aykırılık oluşturacaktır. 14.12.2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından Faizsiz Finans Kuruluşlarının Denetimini Yürüten Denetçiler için Etik Kurallar" içeriğinde, Şeri hukukun referans alındığı görülmektedir. Şer'i hukuka dayalı referanslarla Etik Kurallar belirlenmesi, Anayasamızdaki laiklik ilkesine açıkça aykırı olduğu kadar, Cumhuriyet'in ruhuna, varlığına ve değerlerine de aykırıdır. Devletin asli ve kurucu felsefesini korumakla yükümlü olanların böylesi kurallar koyması ve Resmi Gazete'de bu kuralların yayımlanması asla kabul edilemez.

BAROLAR ÖDÜN VERMEYECEK: Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan her bir vatandaş, kendi inancı ve vicdani kanaatiyle değerlidir. Bu bilinçle, toplumsal kutuplaştırmayı artırıcı bu ve benzeri her türlü girişimden uzak durulması gerekmektedir. Barolar olarak Cumhuriyet'in temel kazanımlarına, lâik ve sosyal hukuk devletine sahip çıkmayı sürdürerek, hukuk devleti ve demokrasiden asla ödün vermeyecek ve Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlık yolundan asla vazgeçmeyeceğiz.

(DUVAR)

Resmi Gazete'de fıkıh referansına tepkiResmi Gazete'de fıkıh referansına tepki