Veterinerler: Atların egzersize ihtiyacı olacak

İstanbul Valiliği tarafından Adalar’da üç aylık fayton yasağı ardından İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO), Faytonlar konusunda uyarılarda bulundu. İVHO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “Egzersiz yapamayan atların bir süre sonra kas ve iskelet sistemlerinde sorunlar yaşanacaktır" dedi.

DUVAR – İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO), İstanbul Valiliğinin Adalar’daki faytonların üç ay süreyle durdurma kararı ardından yazılı açıklama yaptı. “Atların günlük yem tüketimini esas alarak gerekirse destek olmaları hayvan refahı açısından insani bir yaklaşım olacaktır” ifadelerine yer verildi.

‘AHIRLAR AZ, ALTYAPI YETERSİZ’

Yaklaşık bin 500 atın yaşadığı Adalar ilçesinde kapalı alanların az olduğunu belirten İVHO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, altyapısı iyi olmayan bu barınaklarda atların birbirine çok yakın şekilde kalacağını ifade ederek hastalık riskine karşı uyardı. Arslan, “Bu kalabalık ortamda hasta hayvan varsa hastalık hızlı bir şekilde diğer hayvanlara da bulaşacaktır. O nedenle atların sürekli gözetim altında tutulması, tüm hayvanlardan kan alınarak hastalık açısından test yapılması önemlidir” dedi.

‘KAS VE İSKELET SİSTEMİNDE SORUN ÇIKAR’

Bugüne kadar sürekli çalışan, harekete alışık bu hayvanların uzun zaman ahırda tutulmasının egzersiz ihtiyacını ortaya çıkaracağını vurgulayan Prof. Dr. Arslan, “Egzersiz yapamayan atların bir süre sonra kas ve iskelet sistemlerinde sorunlar yaşanacaktır. O nedenle yapılacak testlerin süresi içinde sonuçlandırılması ve atların akıbetinin belli olması şarttır” diye konuştu.

‘BESLENMEYE DEVLET DESTEĞİ’

Minimum üç ay boyunca çalışmayacak olan fayton atlarının en can alıcı sorunlarından biri de beslenme konusu olacak. Atların günlük kaba ve konsantre yem tüketiminin canlı ağırlığının yüzde 2.5’i olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Murat Arslan, çalışırken bile beslenmelerine yeterli özen gösterilmeyen bu hayvanların çalışmadıkları süre içerisinde yem ihtiyaçlarının karşılanmasının şüpheli olduğuna dikkat çekti. Arslan, at sahiplerinin bu dönemde kazanç elde edemeyeceklerini hatırlatarak, “Yetkililerin atların günlük yem tüketimini esas alarak gerekirse destek olmaları hayvan refahı açısından insani bir yaklaşım olacaktır” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)