TGS'den Cumhuriyet önünde eylem

Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı'nın, 'önüne bomba atalım' dediği Cumhuriyet Gazetesi'nin Şişli'deki binasının önünde TGS üyeleri basın açıklaması yaptı. Eylemde konu hakkında suç duyurusunda bulunacağı açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı'nın, Cumhuriyet yazarı Işık Kansu'nun 'Şeriat Çalıştayı' isimli yazısına yönelik, 'Hep birlikte gidip Cumhuriyet'in önüne el bombası atalım' demesine tepki gösteren Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yönetici ve üyeleri, gazetenin Şişli'deki binasının önünde basın açıklaması yaptı.

Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulacağı vurgulanan açıklamada, “Cumhuriyet gazetesi sahipsiz değildir. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazmaya devam edecektir” denildi. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ise “Cumhuriyet gazetesinin tehditlere boyun eğmeyeceğini bir kez de arkadaşlarımın huzurunda haykırıyorum” dedi.

KATLEDİLEN YAZARLAR ANILDI

Cumhuriyet Gazetesi binası önünde bir araya gelen TGS üyelerinin eyleminde, gazetenin katledilen yazarlarının fotoğrafları ile, “Tehdide boyun eğmeyeceğiz” ve “Cumhuriyet susmaz” dövizleri taşındı. Grup adına basın açıklamasını TGS İşyeri Temsilcisi Hazal Ocak okudu.

“Cumhuriyet gazetesi emekçileri olarak tehditlere boyun eğmediğimizi bir kez daha ilan etmek için bugün burada bir aradayız” diyen Ocak, şunları söyledi: “Bilindiği gibi, Akit Tv adlı kanalın Fatin Dağıstanlı adlı sunucusu, 20 Aralık’ta gazetemizde Işık Kansu imzasıyla yayımlanan ‘Şeriat Çalıştayı’ başlıklı manşet haberi hedef almış ve ‘Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet’in önüne bir el bombası atalım’ demiştir. Derhal soruşturma başlatması gereken savcılar ise bu katliam çağrısını seyretmekle yetinmiştir. Cumhuriyet gazetesi 95 yıllık tarihinde birçok kez gerici odakların hedefi olmuş, yazarları Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy, Onat Kutlar, Bahriye Üçok ve Cavit Orhan Tütengil bombalı ve silahlı saldırılar sonucu katledilmiş, çalışanları hapsedilmiş ve sayısız davayla karşı karşıya bırakılmış ancak hiçbir zaman susmamıştır. Bundan sonra da susmayacaktır. Cumhuriyet gazetesi sahipsiz değildir. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazmaya devam edecektir. Suç duyurusunda bulunacağız, yargı önünde hesabını soracağız.”

'ÇİZGİMİZDEN BİR MİLİM DAHİ SAPMAYACAĞIZ'

Cumhuriyet Gazetesi'nin Atatürk’ün adını verdiği bir gazete olduğunu söyleyen Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da, “Biz bu gazetenin emekçileriyiz. Birçok yazarımızı bombalı saldırılar ve silahlı suikastlerle kaybetmiş bir gazetenin emekçileriyiz. Aynı zamanda FETÖ’nün Ergenekon kumpasıyla aramızdan ayrılan başyazarımız İlhan Selçuk’un çizgisindeyiz. Cumhuriyet gazetesi bu çizgiden bir milim dahi sapmayacak. Yazılarına, haberlerine ve Türkiye’nin çağdaşlaşma yönündeki öncüsü olmaya devam edecek. Aynı şekilde haberlerimizle, yorumlarımızla Türk toplumunu aydınlatmaya, Atatürk’ün aydınlanma devrimlerine sahip çıkmaya hem çağıracağız hem de uyarıcı görevini yerine getireceğiz. Cumhuriyet gazetesinin tehditlere boyun eğmeyeceğini bir kez de ben burada arkadaşlarımın huzurunda haykırıyorum" şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Cumhuriyet gazetesini tehdit soruşturmasında yetkisizlik kararıCumhuriyet gazetesini tehdit soruşturmasında yetkisizlik kararı