Sinan Aygün'ün rüşvet iddiasına CHP'li üyelerden yanıt: Ses kayıtlarını ifşa et

Ankara’daki Togo Kuleleri’nin mühürlenmesinin ardından inşaatın sahibi eski CHP Milletvekili Sinan Aygün ‘rüşvet’ iddialarını gündeme getirerek Mansur Yavaş ve üç belediye meclis üyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Aygün’ün suçladığı CHP’li Meclis üyelerinden Berkay Gökçınar ve Haydar Demir "Bırak bu FETÖ taktiklerini ve elindeki ses kayıtlarını derhal ifşa et” çağrısı yaptı.
Sinan Aygün'ün Togo Kuleleri mühürlenmişti.

ANKARA – CHP’nin eski milletvekili ve işinsanı Sinan Aygün’ün, ODTÜ’nün yakınında bulunan ‘Togo Kuleleri’ imar değişikliğine ilişkin mahkeme kararları gerekçe gösterilerek Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından mühürlendi. Aygün’ün Mansur Yavaş ile CHP’li üç belediye meclis üyesi hakkında ‘rüşvet’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunmasının ardından İçişleri Bakanlığı iddiaları araştırmak üzere mülkiye müfettişi görevlendirdi.

Aygün’ün suç duyurusunda bulunduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyeleri Berkay Gökçınar ve Haydar Demir bir yazılı açıklamayla iddiaları reddetti. Sinan Aygün’ün kız kardeşi Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Sibel Aygün’ü Togo Kuleleri’nde ziyaret ettiklerini ifade eden Gökçınar ve Demir Sinan, Aygün’e, “Bırak bu FETÖ taktiklerini ve elindeki ses kayıtlarını derhal ifşa et” ifadeleriyle seslendi.

‘AYGÜN’ÜN OFİSİNE SİBEL AYGÜN’LE GÖRÜŞMEK ÜZERE GİTTİK’

Sinan Aygün’ün, “13 Aralık 2019 günü Meclis Üyesi Berkay Gökçınar, Sibel Aygün’ü arayarak Meclis Üyesi Haydar Demir ile birlikte Togo Kuleleri’nin satış ofisine geleceklerini belirterek inşaata geldi. Haydar Demir, 25 Milyon TL verilmesi halinde istinafa gidileceğini söyledi” iddiasını hatırlatan CHP’li Meclis üyeleri Gökçınar ve Demir açıklamalarında, “Geçmişte çocuk pornocusu, hortumcu, yolsuz tipler tarafından yürütülen aşağılık kampanyanın yeni bir versiyonu olan ve bazı kesimlerce köpürtüldüğü gözlenen bu mesnetsiz açıklama yalan ve iftiradan ibarettir” dedi. Sinan Aygün’ün kız kardeşi Sibel Aygün’ü Togo Kuleleri’nde ziyaret ettiklerini ifade eden Gökçınar ve Demir açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

BABAM ADINA OKUL YAPTIRACAĞIM İDDİASI: Daha önce birçok kez gittiğimiz üzere, bahse konu olan gün de ‘abla’ dediğimiz Sayın Sibel Aygün’ün daveti ile kendisinin Togo Kulesindeki ofisine gidilmiştir. Bunun öncesinde hiçbir zaman bizim Sinan Aygün’le bir görüşme talebimiz olmamıştır. Biz Sibel Aygün’ün ofisine, Sibel Hanım ile görüşmek üzere gittik. Kapıda rastlaştığımızda bizi ofisine davet eden Sinan Aygün, içeride oldukça rahatsız bir ruh haliyle, Belediye Başkanımız hakkında hakaretamiz ifadeler kullanarak konuyu kendisi açtı. “Ben babam adına 32 derslikli okul yaptıracağım. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne geçmişte söz vermiştim. Büyükşehir’den 7 milyon alacağım var. Bir okul dediğin nedir ki, 2 milyon, 3 milyondur” ifadelerini kullanmış, bu ifadeler üzerine Sayın Berkay Gökçınar “3 milyona okul mu yaptırılır? Bunun ederi 20-25 milyon civarıdır” demiştir.

BÜYÜKŞEHİR ADINA TALEPTE BULUNMADIK: Kendisi ısrarla, “Kaça olur, kaça olur, bir şey söyle” diyerek Berkay Gökçınar’a bu rakamı tekrar ettirmiştir. Bu sohbette tarafımızca bir şahıs ya da Büyükşehir Belediyesi adına kesinlikle bir talepte bulunulmamış, Sinan Aygün’ün sorusu üzerine istinaf konusundan bahsedilmiş ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın istinafa gidilmemesi yönünde fikrinin kesin olduğu ve bundan dönmeyeceği Sinan Aygün’e ifade edilmiştir.

BENİMLE CUMHURBAŞKANI UĞRAŞMADI: Sinan Aygün bunun üzerine iyice sinirlenmiş ve hakaretlerinin dozunu artırmıştır. “Benimle Cumhurbaşkanı uğraşamadı, Mansur Yavaş kim oluyor ki?” türünden sözler gerginliği arttırdı. Biz ortamın ve Sinan Aygün’ün rahatsız edici ifadelerinden dolayı Sibel Hanım’a yapacağımız ziyaretten vazgeçerek Sibel Aygün’le, Sibel Aygün’ün aracıyla birlikte ofisten ayrıldık. Tüm bunlar yaklaşık 10-15 dakika içinde gerçekleşmiştir.

NASIL ZENGİN OLDUKLARI BİLİNİYOR: Bu noktada, Meclis üyelerinin mahkeme kararının istinaf edilip edilmemesi hususunda yetkisi ve etkinliğinin olmamasını bir kez daha altını çizerek vurguluyoruz. Bu konunun bazı çevrelerce istismar edilerek gerek tarafımıza gerekse olayla hiçbir bağı bulunmayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’a zarar vereceğini düşünen güruhlar, bir kez daha yanıldıklarını anlayacaklardır. Bunu iddia edenlerin kimlerle işbirliği yaparak nasıl zengin oldukları kamuoyunca yakinen bilinmektedir.

BİZ KENDİMİZE GÜVENİYORUZ: Şimdi Sayın Sinan Aygün’e sesleniyoruz. Biz kendimizi güveniyoruz. Sen de kendine güveniyorsan ve bu şehrin sokaklarında başı dik gezmek istiyorsan kayıtları açıkla. Açıklayamazsan yalancılık ve müfterilik bir daha silinmemek üzere alnına yapışır. Bırak bu FETÖ taktiklerini ve elindeki ses kayıtlarını derhal ifşa et. Yaptığın iş hem yasalarla hem de ahlakla uyuşmazken, elinizde kayıtlar olduğunu belirterek şantaj yapmaktan sonuç alabileceğini umuyorsan yanıldığını mutlaka göreceksin.

YAVUZ HIRSIZLIĞA YÜZ VERMEYECEĞİZ: Suç isnat edilen taraf olarak çağrıda bulunuyoruz: Bu kadar yasa dışı yöntem ile ilerlemişken “Mahkemede sunacağım, yasalara aykırı” gibi gülünç bir söylemle gündemi oyalamanız ve bahsettiğiniz kayıtları paylaşmamanız, durumu net olarak özetlemektedir. Sayın Aygün; sizi ivedilikle kesmeden/biçmeden, eksiksiz bir biçimde tüm kayıtları paylaşacak cesareti göstermeye davet ediyoruz. Sayın Mansur Yavaş’ın bu konudaki tavrı baştan beri belli olduğu halde, istinafa götürmeyeceklerini, aksi halde bunu halka açıklayamayacaklarını belirttiği bilinmesine rağmen, bunu adice bir kampanyaya dönüştürülmesi ‘yavuz hırsızlık’tan başka bir şey değildir ve bizler bu yavuz hırsızlığa yüz vermeyeceğiz.

ANKARA’DA DEVİR DEĞİŞTİ: Sayın Aygün, siz Ankara’da kimin kime iyi rüşvet vereceğini ve kimin de kabul edeceğini herhalde en iyi bilenlerdensiniz. Buna rağmen bizi töhmet altında bırakmaya çalışmanız, bize hukuk yolundan ve mahkeme kararlarını uygulama irademizden geri adım attırmayacaktır. Kabul etseniz de etmeseniz de Ankara’da devir değişmiştir. Parası olanın veya güçlünün değil haklının hakkını alacağı ve hukukun uygulanacağı bir dönem başlamıştır. Sizi yetim hakkının, para gücünden ve ahbap çavuş ilişkilerinden daha büyük olduğunu öğrenmeye davet ediyoruz. Emsal oyunlarıyla rantın dibine vuran emsalsiz reziller kendi oyunlarında boğulacaklardır.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ: Atılan iftiraların ve çamurların, atanların ellerine bir kez daha bulaşacağını biliyoruz. Ömrümüz boyunca şerefimizle taşıdığımız ismimizi son nefesimize kadar aynı şerefle taşıyacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu doğrultuda, Sayın Sinan Aygün’ün iftiraları karşısında suç duyurusunda bulunacağımızı ve hukuki süreci başlatacağımızı bildiriyoruz.

AYGÜN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

Yavaş ve belediye meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan iş insanı ve eski CHP Milletvekili Sinan Aygün yarın (23 Aralık) saat 10.00’da Togo Kuleleri’nde basın açıklaması düzenleyecek. (DUVAR)