Okyanusta cinayet: Kaptan Bora Ekşi öldürüldü

Hint Okyanusu’nda Türk bayraklı 'İnce Karadeniz' adlı yük gemisinde makine yağcısı Ergin A.’nın bıçaklı saldırısı sonucu kaptan Bora Ekşi öldü, 4 mürettebat yaralandı.

Google Haberlere Abone ol

Bora Ekşi 42 yaşındaydı.

DUVAR - Endonezya’nın Semerang limanından yükünü aldıktan sonra okyanusa açılan İnce Karadeniz Gemisi'nde kaptan Bora Ekşi, daha önce tartıştığı makine yağcısı Ergin A.’nın bıçaklı saldırısına uğradı. Ergin A. elindeki bıçakla kaptana yönelirken engel olmak isteyen 2 mürettebatı da yaraladı. Kaptanı kamarasının girişinde boğazından bıçaklayan saldırgan diğer mürettebatın çabasıyla etkisiz hale getirildi. Kaptan ise gemide hayatını kaybetti. Ergin A. mürettebat tarafından bağlanırken geminin rotasını adli işlemler için Sri Lanka’ya çevirdiği kaydedildi. Kaptan Bora Ekşi’nin evli ve bir erkek çocuğu babası olduğu öğrenildi.

İnce Denizcilik’ten yapılan açıklamada şöyle denildi: "20.12.2019 tarihi sabah saatlerinde Hint Okyanusu’nda seyir halinde bulunan şirketimize ait M/V İnce Karadeniz isimli gemimizde vuku bulan elim hadise sonucu bir personelimiz vefat etmiş ve iki personelimiz yaralanmıştır. Türk  konsolosluğuna ve yasal mercilere gerekli bildirimlerin tamamı yapılmıştır. Şu an itibariye Hint Sahil Güvenlik duruma müdahale etmiş, yaralılara ilk müdahale yapılmıştır. Yaralıların hayati tehlikesi yoktur."

Şirketten yapılan ikinci bir açıklamada, olayla ilgili sosyal medyada yayılan iddialar yalanlandı. İnce Denizcilik, “olayın 10 Kasım anma törenleriyle ilgili olmadığını” belirtirken, yaralı sayısını da dört olarak güncelledi.

'TOPLUMA KAZANDIRMAYA ÇALIŞTIK'

Cinayete ilişkin ayrıntıların yer aldığı şirket açıklaması şu ifadelerle devam etti:

  • Ailevi ve maddi sıkıntıları olduğu düşünülen personele, merhum gemi kaptanımız tarafından gemide bulunulan süre içerisinde sürekli destek olunmuş, topluma kazandırılmaya çalışılmıştır. Gelişme gösterdikçe gemide kalmasına ve kontratını tamamlanmasına gemi-şirket görüşmesi sonucu karar verilmiştir.
  • Zanlının açık deniz seyri başladıktan sonra olumsuz hareketlerinin nüksetmiş ve kaptan Bora Ekşi tele-sağlık hizmetine danışma gereği duydmuştur.
  • Kaptanımız tele-sağlık tavsiyesi üzerine medikal geçmişini (zanlının) ailesinden öğrenmek için şirket ile görüşmüştür. Şirketimiz sağlıklı/doğru bilgi verebilmek için şahsın ailesiyle irtibata geçmiş olup medikal geçmişi/düzenli kullandığı ilaçlar sorulmuş ve ardından gemiye bilgi verilmiştir.

KAPTAN KAMARASINDAN SES GELİNCE…

  • Aynı gün akşamı da yağcı Ergin A.'nın kendisini iyi hissetmesi ve destek olması için merhum gemi kaptanımız tarafından ailesi aranarak konuşturulmuş ve şahsın kendini daha iyi hissettiğini bildirmesi üzerine, telefon görüşmelerini tekrarlama kararı alınmıştır.
  • 20.12.2019 tarihinde sabah saatlerinde, kaptan kamarasından ses gelmesi ve kapının kilitli olması üzerine, sesi duyan personel, diğer çalışanlara haber vermiş, bu sırada kaptan kamarasından çıkan yağcı Ergin A., olaya müdahale etmek isteyen diğer personele saldırmaya başlamış ve dört personelimiz daha yaralanmıştır.
  • Etkisiz hale getirilen Yağcı Ergin A., başka bir personele ya da kendisine zarar vermemesi ve adli makamlara teslim edilene kadar başka bir adli suçun işlenmemesi amacıyla başında sürekli nöbetçi bulundurularak kamarada kilit altına alınmıştır. (HABER MERKEZİ)