Havalimanında 1.7 ton uyuşturucu

İstanbul Havalimanı'nın kargo terminalinde 1 ton 700 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi. Operasyon, Türkiye'deki havalimanlarında bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük uyuşturucu operasyonu olarak tarihe geçti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ticaret Bakanlığına bağlı İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, Türkiye'deki havalimanlarından bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük uyuşturucu operasyonuna imza attı. İstanbul Havalimanı kargo terminalinde gerçekleştirilen operasyonda 1 ton 700 kilogram ağırlığında uyuşturucu madde ele geçirildi.

Tomografik Bagaj Tarama cihazı, Türkiye'de ilk kez İstanbul Havalimanı'nda kullanılmaya başlanmıştı. Sistem, 22 Ocak 2019'da Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce faaliyete geçirildi. Gümrük muhafaza memurlarınca kullanılan cihaz, valizlerin ve çantaların içindeki organik ve inorganik maddeleri net şekilde görüntülemeyi sağlıyor. Cihaz, valizlerin konumunu değiştirmeden 360 derece, her yönden ve üç boyutlu görüntüler alınmasına imkan veriyor.

Türkiye'de gerçekleştirilen en büyük uyuşturucu operasyonlarından bazıları şöyle:

  • 1992-1993 yıllarında Türkiye, ABD ile birlikte “Kısmetim-1" ve "Lucky-S” gemilerine Akdeniz sularında ortak operasyon düzenledi. Yaklaşık 18 ton esrarın bulunduğu 2 gemiden Kısmetim-1, yakalanacağını anlayan gemi personeli tarafından 3,5 ton esrarla birlikte batırıldı.  Lucky-S ise, geri kalan 14 ton esrarla birlikte ele geçirildi. Başarıyla düzenlenen operasyonla gemideki esrar tırla İstanbul'a götürüldü.
  • 6 Ocak 2016’da Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarihi bir başarıya imza atarak, uluslararası sulardaki ilk uyuşturucu operasyonunu düzenledi. 1993 yılındaki büyük operasyondan sonraki en kapsamlı uyuşturucu operasyonu olarak tarihe geçen Albatros Harekatı’nda ekipler, yaklaşık 5 saat boyunca gemiye basınçlı suyla müdahale etti. Bolivya bandıralı "Joudi" isimli gemide 13 ton toz esrar ele geçirildi.
  • Türkiye, 2016'daki operasyon sonrası uluslararası sulardaki ikinci büyük operasyonunu, 15 Nisan’da yine Akdeniz açıklarında gerçekleştirdi. Ekiplerin yaklaşık 4 aylık takibi sonrasında Pervin Oğulları isimli gemiye sabah saatlerinde operasyon düzenlendi. Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonları listesine adını yazdıran Birlik Operasyonu'nda 5 ton esrar ele geçirildi, 13 kişi gözaltına alındı.
  • İçişleri Bakanlığı, Hatay'da yaptığı 2 ayrı operasyonda 10 milyon 926 bin adet yani yaklaşık 1 ton 831 kilogram uyuşturucu hap ele geçirildi.  18 Kasım 2015'te Suriye'de üretilerek Türkiye üzerinden Körfez ülkelerine sevk edilmesi planlanan sevkiyatta, bin 300 yağ filtresi içine gizlenmiş 7 milyon 326 bin hap yakalandı. O operasyondan bir gün sonra, 19 Kasım’da da Hatay'daki bir depoya baskın düzenlendi. Paketlenmiş ve satışa hazır halde 3 milyon 600 bin hap bulundu.
  • 27 Ocak’ta düzenlenen uyuşturucu operasyonu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez "tek operasyonda yakalanan eroin miktarı" ile tarihe geçti.  Erzurum’da ekipler, İran’dan yurda girip İstanbul’a gitmesi planlanan tırda yaptığı aramada, mermer taşlar arasına gizlenen 25 bin 834 parça halinde 1 ton 535 kilo eroin ele geçirdi. (HABER MERKEZİ)