İzmir Barosu'ndan Basın İlan Kurumu’nun tutumuna kınama

İzmir Barosu, Basın ilan kurumunu kınadı. Birgün ve Evrensel'e hukuki destek sözü verdi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - İzmir Barosu, Birgün ve Evrensel gazetelerine yönelik hukuksuz tutumu kınadığını açıklayan bir bildiri yayınladı. Basın İlân Kurumu'nun (BİK) kanuna ve hukuka aykırı uygulamaları nedeniyle kınandığı açıklamada, ileriki süreçte Birgün ve Evrensel gazetelerinin ihtiyacı olan her türlü hukuki desteğin sağlanacağı sözü verildi.

'BİK ADİL OLMAK ZORUNDADIR'

Baro açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Son aylarda Basın İlân Kurumu tarafından verilmesi zorunlu olan resmi ilan ve reklamların Birgün ve Evrensel gazetelerine gönderilmediğini öğrenmiş bulunmaktayız.

195 Sayılı Basın İlân Kurumu Teşkiline Dair Kanun'un 2. maddesinde kurumun görevi olarak 'resmî ilânların mevkûtelerde yayınlanmasında aracı olmak' ve 'basının her türlü ihtiyaçlarını temin etmek' düzenlenmiştir. Aynı Kanunun 32. maddesinde, söz konusu resmî ilânların 'fikir ve içtihat farkı aranmaksızın dağıtılacağı' ibaresi açık şekilde yer almaktadır. Dolayısıyla, Basın İlân Kurumu, gazetelerin önemli gelir kalemlerinden olan söz konusu resmî ilânları eşit ve adil şekilde, gazetelerin takip ettiği yayın politikasına bakmaksızın dağıtmak zorundadır."

'BAĞIMSIZ BASIN İÇİN PAHA BİÇİLMEZLERDİR'

"Bugün Türkiye'de ulusal basının belli sermaye erkleri elinde toplandığı, iktidara yakın sermaye gruplarının basın yayın hayatında büyük bir güç haline geldiği düşünüldüğünde, bağımsız medyanın yurttaşların bilgi edinme hakkının korunmasındaki önemli rolü de açığa çıkacaktır. Bu nedenle, 2004 yılından beri yayın hayatında olan ve sermayesi yüzlerce birey, sendikalar ve meslek örgütlerinden toplanan paralarla oluşturulan Birgün Gazetesi'nin ve 1994 yılından beri yayımlanan, onlarca kez yayın yasağına ve sansüre uğrayıp Metin Göktepe gibi kayıplar yaşayan Evrensel Gazetesi'nin bağımsız basın için üstlendiği rol paha biçilmezdir.

Basın İlân Kurumu'nun Birgün ve Evrensel gazetelerine yönelik tutumunun arkasında yer alan saik ne olursa olsun sürdürülen tavrın sonuç itibari ile özgür basını hedef aldığı ve kurumun kendi mevzuatına aykırı olduğu açıktır."

BİRGÜN VE EVRENSEL'E SÖZ

"İçinde bulunduğumuz insan hakları haftasının temelini oluşturan ve 71. yılını kutladığımız İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 19. Maddesi basın özgürlüğünün önemine atfen "her ferdin bilgi ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını" düzenlemektedir.

Mevcut iktidar döneminde Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında dramatik bir düşüş yaşamış ve 180 ülke arasında 157. sıraya gerilemiştir. Basın İlân Kurumu'nun Birgün ve Evrensel gazetelerine karşı takındığı tavrı bu genel tablodan ayrı olarak düşünmek mümkün değildir.

Bu nedenlerle, basın İlân Kurumu'nu kanuna ve hukuka aykırı uygulamaları nedeniyle kınıyor, ileriki süreçte Birgün ve Evrensel gazetelerinin ihtiyacı olan her türlü hukuki desteği sağlayacağımızın sözünü veriyoruz."

(HABER MERKEZİ)