Hasan Cemal için takipsizlik

Hasan Cemal'in 'Dikta/Diktatör' yazısı için karar: Suçun unsurları oluşmadığı için takipsizlik...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Hasan Cemal'in T24'te yayınlanan 'Dikta/Diktatör' yazısıyla ilgili 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' iddiasıyla yapılan şikayet üzerine başlatılan soruşturmada 'takipsizlik' kararı verildi. Cumhuriyet Savcılığı'nın kararında, geçen yıl temmuz ayında başlatılan soruşturma sonucu ‘suçun unsurlarının oluşmadığı’ kaydedildi.

Soruşturmayla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca varılan kararda, atılı suçtan soruşturma yapılmasının TCK 299/1 gereği Adalet Bakanı’nın iznine tabi olduğu hatırlatıldı. ‘Suçun unsurları oluşmadığından bahisle’ kovuşturma izninin verilmediğini aktaran başsavcılık bu nedenle kovuşturma işlemi yapılamayacağını belirtti ve kararda, “Söz konusu paylaşım ve şüpheli hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi” dendi.

Cemal’in 9 Temmuz 2018’de kaleme aldığı yazıyla ilgili ilk olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yapılmış, savcılık yer itibariyle yetkisizliğe karar vermiş ve dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermişti. (HABER MERKEZİ)