Avukat Zeycan Balcı, belini kıran polisle yüzleşti

Avukat Zeycan Balcı'nın belini kıran polis memuru Murat A., İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Murat A. tekmeyi atanın kendisinin olmadığını ileri sürdü. Zeycan Balcı, Murat A.'ya "Emri size hangi amir verdi?" diye sordu. Murat A., aradan 3.5 yıl geçtiği için hatırlamadığını söyledi. Zeycan Balcı, "İşkenceyle sakat kaldığımda aklımdan iki isim hiç çıkmadı. Biri Ali İsmail Korkmaz, diğeri Engin Çeber” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat Zeycan Balcı, 30 Mart 2016’da ÇDH’li avukatlar için yapılmak istenen basın açıklaması sırasında polis şiddetine maruz kalmış ve aldığı darbeler sonucu beli kırılmıştı. Balcı’nın belini kıran polis Murat A., üç yıl sonra hakim karşısına çıktı. “Yaralama, kemiklerin kırılmasına sebep olacak şekilde kasten yaralama, zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” suçlarından, 7 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan Murat A.,’nın avukatı “Müvekkilim günah keçisi seçildi” diye savunma yaptı. Zeycan Balcı ise “Sanık polis, ayaklarıyla defalarca sırtıma vurdu. Bile bile defalarca 8-10 defa tekmeledi” dedi.

22. Asliye Ağır Ceza Mahkemesi salonunun fiziki kapasitesi yeterli gelmeyince, avukatlar duruşmanın daha büyük bir salonda görülmesi için başvuru yaptı. Bunun üzerine duruşma, 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne alındı. Sanık polis Murat A., savunmasında “Müdahale olduğu sırada biz üçüncü grup olarak araçtaydık. Amirimiz aradı, takviye olarak gittik. Biz gittiğimizde zaten müdahale bitmişti. Kaldırımdaki grubun arasında benim grubum yoktu. Ben herhangi bir müdahalede bulunmadım.” dedi.

Hakim, “Fotoğraftaki şahsın sen olduğu yönünde yüksek kanaat var, buna ne diyorsun?” diye sordu. Sanık polis Murat A., “Benim orada olmam imkansız, biz gittiğimizde müdahale bitmişti” diye yanıtladı.

Sanık avukatı, “Eylemi kimin yaptığı muamma ve müvekkilim günah keçisi olarak seçildi” diyerek sanık polis Murat A.’nın beraatini talep etti ve şöyle dedi: “Müvekkilim istirahatteydi, grubunu toplanması ve olay yerine gelmesi en az 10-15 dakika. Müvekkilim geldiğinde zaten olay bitmiş, müdahale gerçekleşmişti. Meslektaşımız Zeycan Balcı’ya yapılan suçtur. Ama araştırmalar yapılsın kimin yaptığı belirlensin. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum.”

‘SANIK GİZLİCE SALONA ALINDI’

Zeycan Balcı beyanına duruşma düzenini eleştirerek başladı: “Kapı açıldı, biz geldiğimizde polisler ve sanık buradaydı. Sanık gizlice buraya sokuldu. Beli kırık olan benim. Onu değil beni korumanız gerekiyor.”

Balcı beyanında kendisini yüzde 24 sakat bırakan olayı şöyle anlattı: “ÇHD davasında 18 meslektaşımız yargılanıyordu. 12 gibi duruşma bitti. Adliyenin dışına çıktım kahve içmek üzere. Arkadaşlarımın ana bina kapsında basın açıklaması yaptıklarını gördüm, merdivenlerde oturuyorlardı. En üst noktadan, polislere en yakın noktadan girdim ve oturdum onların yanına. Ne çantamı almıştım ne paltomu. Biz 20 kişiydik ama onlarca polis vardı. Sanık polis, ayaklarıyla defalarca sırtıma vurdu, bunu sıradan ‘ittim gitti’ diye yapmadı. Bile bile defalarca 8-10 defa tekmeledi. Yukarıdan aşağı sürekli vurdu, sonra ben bağırmaya başlayınca amirleri çekilin dedi ve oradan ayrıldılar.”

‘ALİ İSMAİL KORKMAZ VE ENGİN ÇEBER’İ DÜŞÜNDÜM’

Balcı, maruz kaldığı darbeler sebebiyle dayanılmaz bir acı hissettiğini ve o anlarda şunları düşündüğünü söyledi: “Dövüle dövüle işkenceyle sakat kaldığımda aklımdan iki isim hiç çıkmadı. Biri Ali İsmail Korkmaz, diğeri Engin Çeber.”

Zeycan Balcı, sanık polis Murat A.’ya “Emri size hangi amir verdi?” diye sordu. Murat A., aradan 3,5 yıl geçtiği için hatırlamadığını söyledi.

Duruşmada, olay günü sanık polis Murat A. ile görev yapan polislerden üç tanık dinlendi. Tanıkların üçü de müdahale sırasında sanık Murat A.’nın olay yerinde olmadığını söyledi. Bunun üzerine Zeycan Balcı’nın avukatlarından İbrahim Ergün, tanıklara olay yerine dair “Ne gördünüz, kalabalık mıydı, merdivenlerde avukatlar var mıydı?” sorularını sordu. Üç tanık da adliye önüne gittiklerinde ne gördüklerini hatırlamadıklarını söyledi. Tanıklar yer yer Ergün’ün sorularına öfkelendi ve seslerini yükselterek cevap verdi. Avukat Ergün, “Grup şefinizin (sanık Murat A.’yı kastediyor) yanınızda olduğunu, nerede durduğunu hatırlıyorsunuz ama şaşırtıcı bir şekilde merdivenlerde ne olup bittiğine dair tek bir şey hatırlamıyorsunuz” dedi.

Zeycan Balcı’nın müşteki olduğu davada 100’ün üzerinde avukat ve Türkiye’nin çeşitli illerinden baro temsilcileri katıldı. 13 Nisan 2020 tarihine ertelenen davada, baroların ve hukuk kurumlarının müdahillik talebi doğrudan doğruya zarar görmedikleri gerekçesiyle kabul edilmedi.

BİLİRKİŞİ, POLİS MURAT A.’YI TESPİT ETMİŞTİ

Yapılan bilirkişi incelemesinde, Balcı’ya vuran polis memurunun Murat A. olduğunun tespit edildiği ifade edilmiş ve “Görüntüler, fotoğraflar, bilirkişi raporları ve tanık beyanlarıyla, İstanbul Adliyesi önünde oturma eylemi yapan İstanbul Barosu’ndaki avukatlara başsavcı talimatıyla müdahale edildiği sırada, şüpheli polis memuru Murat A’nın zor kullanma yetkisinde sınırı aşarak Balcı’ya tekme attığı, tekme sonucunda kemik kırığı oluşacak şekilde yaralanmanın meydana geldiği, böylece şüphelinin atılı suçu işlediği anlaşılmıştır” denilmişti. Polis memuru Murat A. ifadesinde, fotoğraftaki kişinin kendisi olmadığını söylemiş ve “Başsavcı talimatıydı. Kesinlikle tekme atmadım” demişti.