Kadınları aşağılayan müdür, öğretmenliğe atanmış

İzmir'de “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık” diye mesaj atan ilkokul müdürü Şahin Özdemir ile ilgili soruşturma tamamlandı. Kınama cezası verilen Şahin Özdemir, başka bir ilçedeki okula öğretmen olarak atandı. CHP'li Murat Bakan, "Kirli düşüncelere sahip bir şahıs, ‘öğretmen’ sıfatıyla bir yerlerde çocuklarımıza ‘eğitim’ vermeye devam ediyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir Karaburun'daki ilköğretim okulunun müdürü Şahin Özdemir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Necip Fazıl Kısakürek'e ait olduğu ileri sürülen “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık” demişti. Gelen tepkiler üzerine yaptığı paylaşımı silen Şahin Özdemir, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açığa alınmıştı.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu Meclis gündemine taşımış ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti. Ziya Selçuk, soru önergesine verdiği yanıtta "İzmir Valiliği'nce konuya ilişkin olarak; adı geçenin sosyal medyadaki paylaşımıyla ilgili olarak başlatılan Adli ve İdari soruşturmanın tamamlandığı, idari yönden disiplin cezası olarak ‘kınama’ ve okul yöneticiliği görevinin üzerinden alınarak ilçe dışında bir kuruma öğretmen olarak atamasının yapıldığı belirtilmektedir” denildi.

Murat Bakan, kadınları aşağılayan okul müdürünün öğretmen olarak göreve iade edilmesine şöyle tepki gösterdi:

LÜTFEN KINAMA CEZASI VERİLMİŞ: Kadınları aşağılayan paylaşımlarda bulunarak hem Anayasamız hem de Temel Eğitim Kanunu açısından suç işleyen, ayrıca halkı kin ve nefrete tahrik eden bu kişinin açığa alındığı duyurulmuştu. Fakat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından önergemize verilen yanıtta, bu şahsın okul yöneticiliği görevinden alınarak ilçe dışında bir kuruma ‘öğretmen’ olarak atamasının yapıldığını öğrendik. Bir de lütfen ‘kınama’ cezası verilmiş…

ÇOCUKLARIMIZA EĞİTİM VERMEYE DEVAM EDİYOR: Kirli düşüncelere sahip bir şahıs, ‘öğretmen’ sıfatıyla bir yerlerde çocuklarımıza ‘eğitim’ vermeye devam ediyor! Her gün bir kadının erkekler tarafından katledildiği günlerden geçiyoruz. Kadınlar ‘yaşam hakkı’ mücadelesi veriyor. Bu mücadeleyi büyütmek hepimizin sorumluluğudur. Çocuklarımızı bu kirli zihniyetten korumak ve uzak tutmak ise bu mücadelenin bir parçasıdır. Daha üç gün önce Adalet Bakanı Abdülhamit Gül kadın cinayetleriyle ilgili konuşurken ‘herkesin başını iki elinin arasına alıp düşünmesi gerekmektedir’ dedi. Bizler, her kadın cinayetinden sonra ‘artık bu son olsun, bir kadın daha eksilmesin’ diye, ‘önce zihniyet değişmeli’ diye bağırıyoruz.

DÜŞÜNMEYE VAKİT YOK: Başımızı iki elimizin arasına alıp düşünmekle olmuyor, değiştirmemiz gereken zihniyet tam olarak bu! Düşünmeye vakit yok, acilen harekete geçilmeli! Bunun için her alanda topyekun bir mücadele başlatılmalı ve bu eğitimden başlamalı! Bir kadının örtülü-örtüsüz olmasının bir önemi yoktur! Tüm kadınlar eşit yurttaştır, özgürdür, istedikleri gibi giyinirler ve bu hiç kimsenin günlük siyaset malzemesi olamaz. Özgür, adil ve eşit yaşam için hep birlikte mücadele edeceğiz!” (HABER MERKEZİ)