Savcılık, Ayşe Tuba ve katilini uzlaştırmaya çalışmış

Eskişehir’de eski eşi Yalçın Özalpay’ın saldırısıyla ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 44 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden Ayşe Tuba Arslan’ın 23 suç duyurusu sonuçsuz bırakıldı. Arslan’ın dosyalarının uzlaştırma bürosuna taşındığını belirten CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaları ‘uzlaştırma bürosuna’ taşımış. Bir kadın 23 kez suç duyurusunda bulunduğu saldırgan ile uzlaştırmaya zorlanır mı?” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Eskişehir'de sokak ortasında eski eşi Yalçın Özalpay'ın satırlı saldırısı sonucu 44 gün komada kalan Ayşe Tuba Arslan yaşamını yitirdi. Eski eşi hakkında bir yıl içinde 23 kez suç duyurusunda bulunan Arslan’ın başvuruları ve açılan davalar ‘delil yetersizliği’ gerekçe gösterilerek sonuçsuz bırakıldı.

Hakkında 23 suç duyurusu bulunan saldırganın bir gün bile hapse girmediğine dikkat çeken CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer yaptığı yazılı açıklamada, “Saldırgan hakkında uygulanabilir tek ceza 3 bin TL. Adeta ödüllendirilmiş. Savcılık, dosyayı ‘uzlaştırma bürosuna’ taşımış. Bir kadın 23 kez suç duyurusunda bulunduğu saldırgan ile uzlaştırmaya zorlanır mı? Arslan da, tehdit ve hakaretlerin devam ettiğini kayıtlara geçirerek uzlaşmayı reddetmiş” dedi.

‘NEDEN TEK BİR GÜN HAPİS YOK?’

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığının cinayete ilişkin açıklamasına dikkat çeken Çakırözer, “Ayşe Tuba Arslan’ın savcılığa ve emniyete 23 kez başvuruda bulunduğu kabul ediliyor. UYAP kayıtları Arslan’ın hakarete uğradığı, tehdit edildiği, yaralandığı yönünde şikayetlerde bulunduğunu gösteriyor. Açıklama; saldırgan Yalçın Özalpay’ın hakkında 10 ayrı iddianame düzenlendiğini de doğruluyor” dedi.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Dair Kanun’un tedbir kararlarına aykırılık durumunu düzenleyen 13. maddesinin 3 günden 10 güne kadar “zorlayıcı hapis” cezasını öngördüğünü hatırlatan Çakırözer, “23 başvuru, 10 dava… Hepsi de hakaret, tehdit, yaralama. Koruma tedbirleri de var. Başvurular devam ettiğine göre, tedbire uyulmuyor, mahkeme kararı ihlal ediliyor. Neden kanunun öngördüğü ‘zorlayıcı hapis’ cezası verilmiyor. Saldırgan neden tek bir gün hapse girmiyor? Aile hakimliklerinin suç duyurularını ciddiye almayan tutumu da incelenmeli, sorgulanmalı” diye konuştu.

‘NEDEN HER DEFASINDA UZLAŞTIRILMAK İSTENİYOR?’

Arslan’ın 23 başvurusuna rağmen korunamamasının nedenlerinden birinin de Eskişehir savcılığının Arslan ile saldırganı uzlaştırmaya zorlaması olduğunu ifade eden Çakırözer, “Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaları ‘uzlaştırma bürosuna’ taşımış. Bir kadın 23 kez suç duyurusunda bulunduğu saldırgan ile uzlaştırmaya zorlanır mı? Bu uzlaşmadan sonuç çıkar mı? Nitekim Ayşe Tuba Arslan da tehdit ve hakaretlerin devam ettiğini kayıtlara geçirerek uzlaşmayı reddediyor” dedi.

Çakırözer, “Saldırgan suç makinesi gibi. Hakkında onlarca suç duyurusu var, mahkemeler tedbir kararı veriyor. Uymuyor; şiddete, tehdide devam ediyor. Ama nasılsa bir gün bile hapse girmiyor. Açılan davaların bazılarından da beraat ediyor. Hakkındaki tek ceza 3 bin TL para cezası. Sistem, saldırganı adeta ödüllendiriyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

NE OLDU?

Eskişehir’de, iki çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan; boşandığı eşi Yalçın Özalpay’ın sokak ortasında satırlı saldırısı sonucu ağır yaralanmış, tedavi gördüğü hastanede 44 gün süren yaşam mücadelesini kaybetmişti.

Arslan’ın eski eşi hakkında 23 kez suç duyurusunda bulunduğu, Eskişehir 2. Aile Mahkemesi’ne yaptığı son başvurusunda ise “Defalarca şikâyet etmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım, uzaklaştırmam olduğu halde. Benim bu Yalçın Özalpay isimli şahısla ilgili başvurmadığım hukuki işlem kalmadı. Bu şahıstan ölüm tehdidi alıyorum. Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz? Ben çok mağdurum” dediği ortaya çıkmıştı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), cinayetle ilgili inceleme başlattı. HSK, ihmali görülen kamu görevlileri hakkında soruşturma açılmasına izni verildi. (DUVAR)