Mersin'de Alevilerin işaretlenme tedirginliği

Mersin'de çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Piri Reis'te bazı evlerin duvarlarına tarihler yazılması, mahalleliyi tedirgin etti. Tarihlerin kimler tarafından ve neden yazıldığı henüz bilinmezken, Mersin Emniyet Müdürlüğü soruşturma başlattı. İzmir'de de Alevi bir ailenin duvarına çarpı işareti yapılarak, 'Alevi defol' yazılmıştı.

Hacı Bişkin  hbiskin@gazeteduvar.com.tr

DUVAR – Mersin’in Yenişehir ilçesindeki Piri Reis mahallesinde çoğunlukla Alevilerin yaşadığı bazı evlerin duvarına tarihler yazıldı. Duvarlara ‘22.11.19’ ve ‘28.11.19’ tarihlerinin yazıldığını gören mahalle sakinleri polisi aradı. Polisler, dün gece mahalleye gelerek inceleme başlattı.

‘ALEVİ MİSİNİZ?’

Mahalleye gelerek tek tek kapıları çalan polisler, binada bulunanlara, ‘Alevi misiniz?’ diye sordu.

Çoğunlukla Alevilerin yaşadığı mahallede yaklaşık 20 duvarda yazılan tarihlerin ne anlama geldiğini merak eden mahalleli tedirginlik yaşıyor.

Konuyla ilgili konuştuğumuz bir Mersinli şunları söyledi: “Dünden beri mahallede kötü bir hava var. Bu tarihler ne anlama geliyor bilmiyoruz. Eğer bu tarihler mahallede yapılacak bir inşaat, bakım, onarım çalışmasının işaretiyse önceden haber de verilebilirdi.”

İzmir Gaziemir’de Alevi bir ailenin evinin duvarına ‘Defol Alevi’ yazılarak, çarpı işareti konulduğunu hatırlatanlar, mahallede sık sık bu olayın da konuşulduğunu söylüyor.

Evine tarihlerin yazıldığı bir mahalleli ise “Tarihlerin yazıldığı dairelerin çoğu Alevi evler. Ama aralarında Alevi olmayanlar da var. Bu durum ister istemez bizi korkuttu” dedi.

POLİS: TEDİRGİNLİK YAŞANACAK BİR DURUM YOK

Olayla ilgili Mersin Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Emniyetten bir yetkili konuyla ilgili, “Tedirginlik yaşanacak bir durum söz konusu değil. Halkımızın için rahat olsun” demekle yetindi.